Ankara Paratoner Raporu

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara paratoner raporu nasıl koruma sağlar, paratoner çeşitleri nelerdir? Öncelikle paratoner yıldırımlılık anlamına gelir. Birden çok sistem bulunmaktadır. Bu sistemler şunlardır;

Aktif Paratoner İle Yıldırımdan Korunma

Ankara Paratoner raporu ile Aktif paratonerler sivri ve inceltilmiş yapı da olup korunacak olan yapının en yüksek noktalarına yerleştirilirler. Paratoner ve yerle olan bağlantı arasında en kısa yol olacak şekilde yapılması gerekir. Aktif paratonerler, yerleştirildikleri noktaya, yine yerleştirildikleri noktanın çevre yapılara olan yüksekliğine ve sapladıkları yıldırımlardan korunmalarına balı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Elektro- geometrik model yöntemine bağlı olan uyarma mesafesi prensibi korunma seviyesinin güvenli derecede hesaplanmasında rol oynamaktadır. Aktif paratonerlerden iyon cihazlarına uygun olanlarda da aynı kuralların takibi önemlidir. Ancak burada uyarma mesafesi diğerine bakış 1,5- 3 katı kadar daha iyileştirilmiş durumdadır. Bunun nedeni de ark gecikmesinin azaltılmasıdır.

Peki, bunların avantajları nelerdir? Avantajlarına bakacak olursak, öncelikle yıldırım çarpmalarının söz konusu olduğu durumlarda verimlilikte artış yaratması ve ayrıca bazen yapabilirliği çok az olan hallerde paratoner boylarında da bir azalmayı birlikte getirirler.

Faraday Kafes Metoduyla Yıldırımdan Korunma

Bu sistem binanın tepesinde geniş gözlü Faraday kafesinin kurulmasıyla ve bunun toprakla bağlantısının sağlanmasıyla ilgilidir. Yakalama uçlarına yani çarpma noktaları dediğimiz bu yerlere 0.50- 2 m olacak şekilde çatı etrafında bulunan bütün önemli noktalara yani çatı üst yapıları, baca vs. monte edilirler.

Radyoaktif Paratoner

Radyoaktif paratonerin kullanımı durdurulmuştur.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Copyright @ 2013-2021 KanalBilgi.Net Tüm hakları saklıdır.

error: Kopyalanması Yasaktır!