Uyurken Nasıl Kalori Yakılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Uyurkende kalori mi yakılır? demeyin. Uyurken nasıl kalori yakılır? makalemizde açıklamakla birlikte zayıflama konusunda önemli konulardan birine daha parmak basmaktayız. Yağ yakmak ve kalori harcamak için uyurken nasıl kalori yakılır? sorusuna verdiğimiz yanıtlar ve ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Uyurken kalori yakmak özellikle vücut geliştirme ve body building yapan kızları için önemli bir zayıflama şeklidir. Kilo verme ve yağ yakma konusunda başarı elde etmek adına yatmadan önce ılık su, bir bardak ılık süt ya da yatmadan 1 saat önce 1 adet elma yemek işe yarayan yöntemlerdendir. Uyurken kilo vermek uyku esnasında vücudun açlık hissetmesine rağmen uyanmadığınız için kalori yakmaya devam etmesidir. Özellikle sabah 5-6 gibi kalkıp 5-10 dakika uyanık beklediğinizde karnınızdan gelen gurultuları duyabilirsiniz. Bünyeniz bu saatlerde kendini toparlamak için sinyaller vermekte ve açlık hissi ilk olarak bu saatlerde başlamaktadır. Bu saatlerde kesinlikle bir şey yememeye dikkat etmelisiniz.

diyet-kilo-verme-zayiflama-aclik (7)

Uyurken Nasıl Kalori Yakılır?

Yoğun bir egzersizin ardından vücutta oksijen açlığı denen bir durum oluşur. Daha sonra vücut, homeostasis (iç denge) hâline geri dönebilmek için enerji harcar. Bu, vücudumuzun dengeli hâline geri dönebilmesi için daha çok kalori harcamasını gerektirir. Bu sürece EPOC (“Excess Post-exercise Oxygen Consumption” Türkçesi: “Egzersiz Sonrası Artan Oksijen Tüketimi”) adı verilir.

EPOC, hem aerobik hem de anaerobik (aerobik olmayan) egzersizlerden sonra meydana gelebilir. Fakat anaerobik çalışmalar daha zorlayıcı olduklarından aerobik çalışmalara kıyasla daha yüksek EPOC’a sebep olurlar. Daha özele inersek, yakın zamandaki bazı araştırmalar yoğun (yüksek şiddetli) interval (aralıklı) antrenmanları ve ağır direnç antrenmanlarının aerobik antrenmanlara göre daha yüksek EPOC’a sebep olduğunu göstermiştir. En yüksek EPOC ise; aralıklı yoğun ağırlık antrenman (high intensity interval training)larından sonra gözlenmiştir. Sebebi, bu antrenmanın vücudun iç dengesinde daha çok tahribe yol açması ve buna bağlı olarak vücudun antrenman öncesindeki dengeli hâline dönebilmesi için daha çok enerjiye ve zamana ihtiyaç duyması olabilir.

diyet-kilo-verme-zayiflama-aclik (8)

Yoğun interval ve ağırlık kaldırma antrenmanlarıyla vücudunuzu ne kadar “hırpalarsanız”, antrenman sonunda o kadar kalori harcarsınız.Bunu bizzat tecrü eden bayanımızın tavsiyesi vücudunuz, dengeli halinden uzaklaştıkça eski hâline dönebilmek için fazladan kalori harcayacaktır.

Happy woman laying on bed

EPOC’u gerçekleştiren bazı fizyolojik işlemler şöyle sıralanabilir:

1. Bazı enerji kaynaklarının yenilenmesi. Şunları içerir: – ATP-CP’nin yeniden fosforilasyonu (ATP vücudun temel enerji kaynağıdır) – Laktik asidin kaybolması. Yoğun çalışmalardan sonra üretilen laktik asit pirüvata dönüştürülür ve böylece Krebs döngüsüne iletilerek ilerde tekrar enerji üretimi için kullanılabilir. – Glikojenin çizgili kaslarda ikmali.
2. Kanın ve hormonların tekrar oksijenlenmesi ve yenilenmesi.
3. Oksijen akışının ve kalp atış hızının normale dönmesi.
4. Vücut ısısının normale dönmesi.

Tüm bu işlemler enerji gerektirir ki bu da daha fazla kalori yakılması anlamına gelir. Bu yüzden EPOC ve kilo verme/kilo dengeleme uygulamaları arasında bir ilişki kurulmuştur. Bazı araştırmalarda, yoğun egzersizlerden sonra 48 saat boyunca kalori yaktığımız belirtiliyor. Yakın tarihli bazı araştırmalar yine yoğun egzersizlerin süresi ve EPOC arasında bir doğru orantı olduğunu gösteriyor. Yoğun egzersizlerin süresi ne kadar uzun olursa EPOC’un etkisi de o kadar büyük olur. Elbette yoğunluk göreceli bir kavram fakat belli bir zaman içinde ne kadar çok “çalışma” yapılırsa yoğunluk o kadar artar. Bu yüzden çalışma kapasitenizi arttırmak için yaptığınız antrenmanlar EPOC gibi faydalı bir etkiye sebep olacaktır. Zorlu bir antrenmandan sonra vücudunuzun hâlâ enerji harcadığını bilerek dinlenebilirsiniz artık.

Sponsorlu Bağlantılar

En Fazla Arananlar:

  • uyurken kalori yakar miyiz

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

En İyi Karabük Kız Yurdu Hangisi?
Üniversite sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıt süreci...
Takılarda Gümüş Damgası!
Aksesuarlarda kalıcılık açısından oldukça fazla tercih edile...
Blog, Forum Ve Sözlük Tanıtımları Veren Online Sitelerin Listesi
İnternetin gelişip hemen hemen herkesin kullanımına açılmış ...
Medya ve Magazin Haberleri
Magazin haberleri hemen herkesin severek takip ettiği önemli...
HTML5 Oyunları Hakkında
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların teknoloji ara...
Gezilecekyerler.biz – Her yeri gezeceğiz
Seyahat etmeyi sevenler ve gezi meraklıları için artık sora ...
Kifoz ve Dil Felci Nedir? Neden Olur?
Kifoz toplumuzda çok fazla bilinmeyen ancak sayıca ülkemizde...
Facebook Beğeni Kazanmak için Yapılabilecekler
İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu facebook kullanmak...
Tesettür Pardesü'de Uygun Fiyatlar
Kolay kullanım özelliği ile online çanta alışverişi yapabile...
Kadın Takı Fiyatları
Rekabetin çok olduğu ve ürün çeşidinin bitmekle tükenemediği...
Zinde Terlik Ne İşe Yarar?
Görüntümüze dikkat etmek bizim için önemlidir. Bir ortama gi...
Orjinal Lida Kapsülü
Geçmişten günümüze kadar devam eden zayıflama hissi en çok b...
Medyumluk Nedir?
Medyumluk Nedir? Medyum kişi ruhlar alemi ile bağ kurup; ...
Zayıflamanın en kolay yolu
Gün içerisinde hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, bir de bu ...
Kilo Aldırıcı Megamax
Kilo birçok kişinin en büyük problemi olurken kimileri zayıf...

Copyright © 2012-2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede bulunan bilgi, içerik, resim vb. hiçbir öğe izinsiz kopyalanamaz.
Kaynak link belirtmeden yayınlanamaz.

Kanalbilgi.net Sitemap kanalbilgi.net