Uyurken Nasıl Kalori Yakılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Uyurkende kalori mi yakılır? demeyin. Uyurken nasıl kalori yakılır? makalemizde açıklamakla birlikte zayıflama konusunda önemli konulardan birine daha parmak basmaktayız. Yağ yakmak ve kalori harcamak için uyurken nasıl kalori yakılır? sorusuna verdiğimiz yanıtlar ve ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Uyurken kalori yakmak özellikle vücut geliştirme ve body building yapan kızları için önemli bir zayıflama şeklidir. Kilo verme ve yağ yakma konusunda başarı elde etmek adına yatmadan önce ılık su, bir bardak ılık süt ya da yatmadan 1 saat önce 1 adet elma yemek işe yarayan yöntemlerdendir. Uyurken kilo vermek uyku esnasında vücudun açlık hissetmesine rağmen uyanmadığınız için kalori yakmaya devam etmesidir. Özellikle sabah 5-6 gibi kalkıp 5-10 dakika uyanık beklediğinizde karnınızdan gelen gurultuları duyabilirsiniz. Bünyeniz bu saatlerde kendini toparlamak için sinyaller vermekte ve açlık hissi ilk olarak bu saatlerde başlamaktadır. Bu saatlerde kesinlikle bir şey yememeye dikkat etmelisiniz.

diyet-kilo-verme-zayiflama-aclik (7)

Uyurken Nasıl Kalori Yakılır?

Yoğun bir egzersizin ardından vücutta oksijen açlığı denen bir durum oluşur. Daha sonra vücut, homeostasis (iç denge) hâline geri dönebilmek için enerji harcar. Bu, vücudumuzun dengeli hâline geri dönebilmesi için daha çok kalori harcamasını gerektirir. Bu sürece EPOC (“Excess Post-exercise Oxygen Consumption” Türkçesi: “Egzersiz Sonrası Artan Oksijen Tüketimi”) adı verilir.

EPOC, hem aerobik hem de anaerobik (aerobik olmayan) egzersizlerden sonra meydana gelebilir. Fakat anaerobik çalışmalar daha zorlayıcı olduklarından aerobik çalışmalara kıyasla daha yüksek EPOC’a sebep olurlar. Daha özele inersek, yakın zamandaki bazı araştırmalar yoğun (yüksek şiddetli) interval (aralıklı) antrenmanları ve ağır direnç antrenmanlarının aerobik antrenmanlara göre daha yüksek EPOC’a sebep olduğunu göstermiştir. En yüksek EPOC ise; aralıklı yoğun ağırlık antrenman (high intensity interval training)larından sonra gözlenmiştir. Sebebi, bu antrenmanın vücudun iç dengesinde daha çok tahribe yol açması ve buna bağlı olarak vücudun antrenman öncesindeki dengeli hâline dönebilmesi için daha çok enerjiye ve zamana ihtiyaç duyması olabilir.

diyet-kilo-verme-zayiflama-aclik (8)

Yoğun interval ve ağırlık kaldırma antrenmanlarıyla vücudunuzu ne kadar “hırpalarsanız”, antrenman sonunda o kadar kalori harcarsınız.Bunu bizzat tecrü eden bayanımızın tavsiyesi vücudunuz, dengeli halinden uzaklaştıkça eski hâline dönebilmek için fazladan kalori harcayacaktır.

Happy woman laying on bed

EPOC’u gerçekleştiren bazı fizyolojik işlemler şöyle sıralanabilir:

1. Bazı enerji kaynaklarının yenilenmesi. Şunları içerir: – ATP-CP’nin yeniden fosforilasyonu (ATP vücudun temel enerji kaynağıdır) – Laktik asidin kaybolması. Yoğun çalışmalardan sonra üretilen laktik asit pirüvata dönüştürülür ve böylece Krebs döngüsüne iletilerek ilerde tekrar enerji üretimi için kullanılabilir. – Glikojenin çizgili kaslarda ikmali.
2. Kanın ve hormonların tekrar oksijenlenmesi ve yenilenmesi.
3. Oksijen akışının ve kalp atış hızının normale dönmesi.
4. Vücut ısısının normale dönmesi.

Tüm bu işlemler enerji gerektirir ki bu da daha fazla kalori yakılması anlamına gelir. Bu yüzden EPOC ve kilo verme/kilo dengeleme uygulamaları arasında bir ilişki kurulmuştur. Bazı araştırmalarda, yoğun egzersizlerden sonra 48 saat boyunca kalori yaktığımız belirtiliyor. Yakın tarihli bazı araştırmalar yine yoğun egzersizlerin süresi ve EPOC arasında bir doğru orantı olduğunu gösteriyor. Yoğun egzersizlerin süresi ne kadar uzun olursa EPOC’un etkisi de o kadar büyük olur. Elbette yoğunluk göreceli bir kavram fakat belli bir zaman içinde ne kadar çok “çalışma” yapılırsa yoğunluk o kadar artar. Bu yüzden çalışma kapasitenizi arttırmak için yaptığınız antrenmanlar EPOC gibi faydalı bir etkiye sebep olacaktır. Zorlu bir antrenmandan sonra vücudunuzun hâlâ enerji harcadığını bilerek dinlenebilirsiniz artık.

Sponsorlu Bağlantılar

uyku diyeti, uyurken nasıl kilo verebilirim, uyurken zayıflamak mümkün mü, uyuyarak kilo vermek mümkün, uyuyarak kısa sürede zayıflama, uyuyarak zayıflamak, uyuyarak zayıflayın,
Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Marka Saat Ürünleri Satın Almanın Kolay Yolu
Erkek ve bayanlar saat takarken bu saatler ile hem zamanı ta...
Forex İle İlgili Merak Ettiğiniz Her şey Bu Portalda
Online sektör üzerinden sürekli olarak yatırımlarınızı takip...
Girne'de Yılbaşı
Yılbaşının yaklaşması ile birlikte, herkesi telaş almaya baş...
Tedavi Edici Masajlar
Masaj İnsan ellerinin dokunuşu çok önemlidir! Bu, güven v...
Güncel Moda Kombin Örnekleri
Birkaç senelik dilim içerisinde bildiğiniz gibi online ortam...
Kaliteli Hizmet Veren Web Tasarım Ajansı
Günümüzde bir web sitesi olmayan firma sayısı oldukça azaldı...
Neler Reflüye İyi Gelir ?
Son yılların gözde mide rahatsızlıklarından birisi reflüdür....
Casus Telefon Programı
Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte akıllı telefonlar...
Blackjack ile Nasıl Para Kazanılır | canliblackjacktr.com
Para kazanmanın bin bir çeşit yolu olsa da bazı insanların d...
Gerilimi İliklerinize Kadar Hissettirecekler
Korku filmlerine bazılarımızın düşkünlüğü inanılmaz ölçüde y...
Online Temple Run Oyunu Oyna
Kendimize ait olan vakitleri eğlenceli olarak yaşamanın yoll...
Modanın En Parlak Yüzü Tesettür
Bayan modasının son yıllardaki en revaçta kategorisi kuşkusu...
Keyifli Sinemanin Yeni Tek Adresi
Iyi bir film deneyimi yasamak isteyenlerin artik sinema salo...
Sağlıklı Bir Yaşam için Yapılması Gerekenler
Sağlık insan hayatının en önemli öğesidir. Sağlığımız olmazs...
En İyi Online Ffilm İzleme Siteleri
Film kovuşturmak her zaman için ve hatta hemen her insan içi...
Sponsorlu Bağlantılar

Copyright © 2012-2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede bulunan bilgi, içerik, resim vb. hiçbir öğe izinsiz kopyalanamaz.
Kaynak link belirtmeden yayınlanamaz.

Kanalbilgi.net Sitemap kanalbilgi.net