Derbi Nedir? Hangi Maçlar Derbi Sayılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Derbi karşılaşmaları ülkemizde 4 büyük takım arasında oynanan maçlar olarak görülür. Fakat, Derbinin gerçek anlamını öğrendiğinizde aslında bunun farklı bir şekilde kullanıldığını görebilirsiniz. Derbinin sadece futbolda kullanılan bir terim olmadığınıda derbi ne demek? konusunu açıkladığımızda anlayabilirsiniz. Ülkemizde de derby maçlara büyük önem verilmekle birlikte hangi maçların nasıl derbi sayıldığını açıklayacağız.

Derbi Nedir? Ne Demektir?

Derbi kelimesi ingilizce Derby kelimesinden gelmektedir. Derbi, bir karşılaşmanın aynı şehir yada bölgede bulunan takımlar arasında gerçekleşmesiyle meydana gelir. Futbol karşılaşması olan Galatasaray – Fenerbahçe derbisi iki büyük takım oldukları için değilde, aynı şehirde bulunan iki farklı takım oldukları için belirtiliyor. Trabzonspor ve Fenerbahçe arasında oynanan karşılaşmaya Trabzonspor’un büyük takımlar arasında görüldüğü için ülkemizde derbi denilebiliyor. Fakat, Karadeniz bölgesinde bulunan takım ile Marmara bölgesinde bulunan takımlar arasında yapılan karşılaşma derbi değildir. Aynı şekilde Kasımpaşaspor ile Beşiktaş arasında yapılan maçın derbi olarak adlandırılması gerekirken, Kasımpaşa büyük takımlar arasında gösterilmediği için derbi olarak adlandırılmıyor. Kısacası derbinin gerçek anlamı aynı şehir yada aynı bölgede bulunan takımların mücadelesini ifade etmektedir.

derbi-nedir

Dünyanın En Büyük Derbileri

Dünyada buna birçok örnek bulunmakla birlikte en büyük derbilerden biri olarak gösterilen Real Madrid – FC Barcelona derbisidir. Buna ek olarak Boca Juniors – River Plate, Liverpool – Manchester United, Celtic – Rangers, Ajax – Feyenoord gibi derbilerde bilinen önemli derbilerdir. Ülkemizde ise en büyük derbi Fenerbahçe – Galatasaray derbisi olurken Beşiktaş ile yaptıkları maçlarda hatırısı sayılır derecede önemli derbiler arasına girmektedir.

derbi-ne-demektir

Derbi Kelimesini Yanlış Kullanmak

Derby kelimesini küresel olarak bilinen tanımıyla kullanmayabiliyoruz. Daha öncede belirttiğimiz gibi Trabzonspor’un büyük bir takım olması nedeniyle Trabzonspor – Fenerbahçe maçı derbi maç olarak adlandırılıyor. Fakat, derbinin anlamında aynı şehir yada bölgede bulunması şartı vardı. Burda önemli olanın iki takım arasındaki çekişme olması yeterli görülerek derbi maç denilebiliyor. Bu yüzden çokta takılmamak gerekir. Şöylede düşünebilirsiniz; iki rakip arasında daha önceden ezeli bir rekabet gerçekleşmişse ve bu rekabet halen devam ediyorsa takımlar arasındaki bu çekişme derbi olarak adlandırılmıştır. Bu yüzdendir ki Kasımpaşaspor ve Beşiktaş aynı şehir takımı olmasına rağmen derbi maçı sayılmamaktadır. Aynı şekilde İstanbulspor – Galatasaray karşılaşmalarıda derbi sayılmıyor. Bunun nedeni iki takım arasında ezeli rekabet ve güç yakınlığı bulunmuyor. Bu yüzden ülkemizde derbi kelimesinin dünyadaki anlamıyla kullanılmaması sizi şaşırtmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

En Fazla Arananlar:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1832 RsSuCvKnVjKzSvXoeET212hB0jRzQOQVaK1Dy-ecUqgqBk9SefERk_gl61m48BmP 8c376810d050714d2eeb6ba2602f53d4d7f3f225&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1834 GvqE0tgxabw_CuqSMJ-7pzQFBvFmtV07gqjCtqwktOcB3tYt5Uh8HPhsxJxmfW39 be19eceec3f75b4b08ff1e52cdb3893f73ee5d93&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Beşiktaş Ramon Transferi Gerçekleşti mi?
Beşiktaş transfer döneminin bitmesi çok az bir süre kala Ram...
Türkiye 2014 Dünya Kupasına Gidebilecek mi?
2014 Dünya kupası elemelerinde D grubunda yer alan Türkiye A...
2014 Dünya Kupası D Grubu Puan Durumu
Türkiye Romanya karşısında aldığı 2-0'lık galibiyet sonrasın...
Galatasaray - Real Madrid Maçı Ne Zaman Hangi Kanalda?
Şampiyonlar liginde grupların en zorlularından birinde yer a...
Fatih Terim Galatasaray'dan Ayrıldı - İstifa mı?
Galatasaray'ın sevilen hocası Fatih Terim yönetim ile yaşana...
Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür? Nasıl Ölçülür?
VÜCUTTAKİ YAĞ ORANI Günlük tükettiğimiz çoğu ürünün içeri...
Amerikan Futbolu Temsilcimiz Tayfun Akyıldız
Amerikan Futbolu, sevenine bambaşka bir dehliz. İşte bu dehl...
Trabzonspor Mehmet Ekici'yi Transfer Edecek mi?
Transfer'de yeni hamleler yapmakta olan Trabzonspor Mehmet E...
Notts County Aynı Golü 3 Kez Aynı Şekilde Yedi
Notts County aynı golü ilginç bir şekilde 3 defa aynı şekild...
Göztepe Murat Akın'ı Transfer Etti
Göztepe TFF 1. Lig'in ilk yarısını lider bitirmişti. 2. devr...
Ceza Alan Atletler Federasyona Silahla Baskın Yaptı
Geçtiğimiz günlerde doping yaptığı iddiasıyla ceza alan atle...

Copyright © 2012-2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede bulunan bilgi, içerik, resim vb. hiçbir öğe izinsiz kopyalanamaz.
Kaynak link belirtmeden yayınlanamaz.

Kanalbilgi.net Sitemap kanalbilgi.net