Akebia Meyvesi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yaygın olarak çikolata asması olarak bilinen Akebia quinata, beş yapraklı bir asma türüdür. Lardizabalaceae (Lardizabala ailesi) ailesindeki odunsu bir asma olan bu bitki, Japonya, Çin ve Kore’ye özgüdür ve doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde Georgia’dan Michigan’a ve Massachusetts’e kadar istilacıdır. Sıcak iklime sahip bölgelerde bir süs olarak 1845 yılında ABD‘ye tanıtılmıştır.

Bitkinin popüler ortak isimlerinden bazıları Akebi, Eureumdeonggul, Mu tong meyvesi, Urum, Beş yapraklı akebia, Çikolata Salkımı, Üzüm asması ve Beş yapraklıdır. Cins adı, bu ikiz çalılar için Japonca akebi isminin Latince versiyonudur. Spesifik epitet, beş yaprakçıklı palmat yapraklarına göre beş kısma sahip anlamına gelir. Bitki, yiyecek, ilaç ve malzeme kaynağı olarak yerel kullanım için vahşi doğadan hasat edilir. Meyveler bazen yerel pazarlarda yiyecek olarak satılır.

Bitki Tanımı

Akebia Meyvesi (Çikolata Sarmaşığı) Nedir?Çikolata asması veya diğer tabirle sarmaşığı, normalde yaklaşık 40 fit (12 m) uzunluğunda büyüyen istilacı, kuvvetli, hızlı büyüyen, odunsu, yaprak döken bir sarmaşık çeşididir. Tutunduğu alanı sık görüntüsü ile örten bir bitkidir. Bitki, dağlık alanlarda ormanlık alanlarda, çitlerde ve çalılıklarda, akarsular boyunca orman kenarlarında, dağ yamaçlarında, orman kenarlarında, dere kıyılarında ve ormanlık alanlarda çalılıklarda bulunur. Hafif, orta ve ağır toprakları tercih eder, ancak iyi drene edilmiş ancak nemli bir toprak gerektirir. Dallar ince, kırmızı-kahverengidir; tomurcuklar küçük, bindirmeli, yuvarlak ila kama şeklinde ve kırmızımsı kahverengidir. Yaprak izleri 6 veya daha fazla demet izi ile yükselir. Kabuk kırmızımsı ila gri-kahverengidir, iç içe geçmiş sırtlar ve oluklar oluşturur.

Kök

Kök odunsu, yuvarlak, tabanda 4 inç (10 cm) çapa kadar, bitkileri veya doğal kafesleri desteklemek için kıvrılan veya düğümlerin toprağa temas ettiği yerlerde ise zemin örtüsü ve köklenme oluşturan çok sayıda dallanma gövdesi ile birlikte bulunmaktadır. Kireç yeşili ve pürüzsüz, birçok kahverengimsi noktayla (mercimek) noktalı hale gelir, sonra açık ve koyu gri çizgili ve son olarak yükseltilmiş gri noktalarla açık gri beneklenir.
Yaprakları dairesel ve yarıktır, dönüşümlü olarak veya gövde boyunca kümeler halinde çıkıntı yapar. Iraksak tomurcuklar, tüysüz imbrikat tomurcuk pulları ile olgunlaşan koyu, zengin bir kahverengidir. Eski sapların kabuğu, gri-kahverengi renkte, genel olarak morumsu bir pus ile kızartılmış griye sahip birçok asmaya kıyasla oldukça pürüzsüzdür.

Yapraklar

Yaprak sapı yaklaşık 4,5-10 cm incedir. Yaprak sapları 1,5-2,5 cm incedir. Yapraklarda, orta kısımlarının tümü bir noktadan yayılan tipik olarak 5-7 arası birkaç yaprakçık bulunur. Yapraklar dallar üzerinde saplar veya kümeler boyunca dönüşümlüdür ve beş, bazen üç ila dört veya en fazla yedi broşüre bölünmüştür. Kâğıt gibi broşürler, obovat-eliptiktir. Broşürler abaksiyal glokoz (altta beyazımsı), adaksiyal koyu yeşil (yukarıda koyu yeşil) ve genişçe kuneat şeklinde yuvarlatılmış tabanlara sahiptir. Bağlantı noktasından en uzak nokta olan tepe, yuvarlatılmış ve genellikle sınırlandırılmıştır (çentikli) veya sivri uçludur (bir nokta ile). Yanal broşürler 2–5 cm uzunluğunda ve 1.5–2.5 cm genişliğinde, terminal broşürler ise 2.5–7 cm’dir. Irklar, 6–12 cm boyutlarında bir araya toplanmış veya demetlenmiş haldedir.

ÇiçekAkebia Meyvesi (Çikolata Sarmaşığı) Nedir?

Çiçekler, aynı salkımda görünen hem staminat (erkek) hem de pistillat (dişi) çiçeklerle tek hücreli, iştahsızdır. Çiçekler genellikle yapraklar tarafından gizlenir, ancak yakından incelendiğinde oldukça ilginçtir ve hoş bir kokuya sahiptir. Bitki, sarkık, salkım şeklinde kümelerde bulunan staminat ve pistillat çiçekler üretir. Erkek çiçekler 4–8 (–11) mm’dir. Tek çiçekleri ince ana gövdeye bağlayan gövde 7-10 mm’dir ve üç çanak yapraklar 3 (-5), soluk mor, ara sıra soluk yeşil veya beyaz, genişçe salya-ovat, 6-8 mm uzunluğunda ve 4-6 mm genişliğindedir.

Tepeleri ise yuvarlatılmış olan bu sarmaşık türü, stamenler 6 (veya 7) ilk başta düzdür, uzunlamasına eğiktir; filamentler çok kısa; anterler dikdörtgendir. Pistillodes 3–6 adet ve küçüktür. Dişi çiçekler ince saplı, 2-4 (–5) cm. Sepals koyu mor, bazen yeşil veya beyaz, geniş olarak eliptiktir.

Irklarda hem erkek hem de dişi çiçekler bulunmasına rağmen, bir dereceye kadar kendi kendine kısırlık var gibi görünmektedir ve iyi meyve tutumu için birden fazla klon gereklidir. Çiçekler geceleri açılma eğilimindedir ve yalnızca küçük bir görsel etkiye sahiptir, ancak güçlü vanilya kokusu nedeniyle değerlidir. Çiçeklenme normalde Nisan ile Mayıs arasında gerçekleşir.

Meyveleri

Verimli çiçekler yerini 1 ila 5 sosis şeklinde, etli menekşe meyve kabuğundan oluşan salkım kümelerine bırakır. 2 ila 4 inç (5 ila 10 cm) uzunluğundadır, muz gibi uçludur ve küçük siyah tohumları ortaya çıkarmak için sonbaharda ayrılan bir tarafı boyunca uzunlamasına bir dikişe sahiptir. Meyveler başlangıçta açık yeşildir, olgunlaştıkça daha hafif benekler ve mumsu bir kaplama ile morumsu pembeye döner.
Meyveler Eylül sonundan Ekim başına kadar olgunlaşmaya başlar. Olgunlaştığında, kabuk, beyazımsı bir hamurdaki birçok (100+) gömülü siyah tohumu açığa çıkarmak için daha da bölünen etli, yenilebilir bir iç çekirdek ortaya çıkarmak için ayrılır. Beyazımsı hamur yenilebilir. Tohumlar oval-dikdörtgen ve sıkıştırılmıştır. Tohum kabuğu kahverengiden siyaha ve parlaktır.

Mutfak Kullanımları

Çikolata sarmaşığının yetiştiği alanlarda mutfaklarda birkaç farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu kullanımları şu şekilde sıralanabilir;

• Meyveler çiğ olarak tüketilebilir.
• Meyvenin acı kabuğu kızartılarak yenir.
• Yapraklar çay yerine kullanılır.
• Hafif acı bir tada sahip olan kabuk, sebze olarak, örneğin kıyma ile doldurulmuş ve derin yağda kızartılmış olarak kullanılır.
• Yumuşak genç sürgünler salatalarda veya tuz turşusu için kullanılır.
• Boş bakla doldurulmuş ve derin kızartılmıştır.
• Meyve ayrıca şarap yapımında da kullanılır.

Çikolata Sarmaşığı Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Akebia Meyvesi (Çikolata Sarmaşığı) Nedir?Yetişmediği pek çok ülkede bu bitki tanınmamış olsa da, bu bitkinin farklı kullanım alanları mevcuttur. Kullanım alanları arasında şunlar bulunmaktadır;

• Bu bitki Çin’de bulunan 250 potansiyel anti-fertilite tesisi üzerinde yapılan bir ankette 13. sırada yer almıştır.
• Soyulmuş gövdeler çok esnektir ve sepet yapımında kullanılabilir.
• Bitkiler bazen zemin örtüsü olarak kullanılmıştır, ancak büyüme yöntemleri bu kullanıma gerçekten uygun değildir.
• Çikolata asma, süs bahçelerinde ve yönetilen peyzajlarda kullanılan örnek bir bitkidir.
• Çikolatalı asma tohumları, Çin’de geleneksel sabun yapımında kullanılan yağı üretir.
• Çikolata asması da yer örtüsü şeklinde kullanılmıştır.

Özetle mor akebi meyvesi, arkadan gelen asmalardan özenle sarkan, ortalama 10-13 cm uzunluğunda, silindirik ila dikdörtgen bir meyvedir. Akebi meyvesinin boyut ve görünüm olarak değişen birden fazla çeşidi vardır, ancak kabuğu genellikle kalın, süngerimsi ve sıkıldığında yumuşak bir yarı serttir. Çeşitliliğe bağlı olarak, meyve olgunlaştığında yeşilden menekşe, gri veya mor-griye de olgunlaşabilir.

Yabani çeşitlerin olgunlaştıklarında yarılıp etlerini açığa çıkaracakları, ekili çeşitlerin ise olgunlaştıklarında açılmadan kalacağına dikkat etmek önemlidir. Derinin altında, et boyunca asılı duran birçok küçük ve yenilebilir, siyah-kahverengi tohumlara sahip yarı saydam, jelatinimsi bir merkez vardır. Bu meyve hafif, tatlı ve hafif acı bir tada sahip yumuşak ve gevrek bir kıvama sahiptir.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Araç Alırken Ekspertiz Yapılmalı mı? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Araba alırken nasıl bir araç aldığınızı ve otomobilinizde il...
Fizikte Viskozite Nedir?
Viskozite, bir sıvının içinde hareket etmeye ne kadar direnç...
Kızlar ve Erkekler Hangi Renkleri Severler?
Kızlar ve erkeklerin sevdiği renkler farklılık göstermektedi...
Oksijen Nasıl Oluşur?
Bugün dünyamızın atmosferini yaklaşık %21’ini oksijen oluştu...
Çorap Çizme Modelleri
Bayanlarımızın kıyafet seçiminin ne kadar özenli bir iş oldu...
Yumurtadan Daha Fazla Proteine Sahip Bazı Yiyecekler
İnsan vücudunda bulunan kasların yanı sıra hormonlar ve enzi...
Tarımda Kullanılmakta Olan Robotlar ve Yararları
Tarımsal alanlarda yapılması gereken görevler için farklı ro...
Emziren Anneler ve Hamileler Nasıl Beslenmeli?
Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen hamileler ile emziren...
En kaliteli Ankara duşakabin imalatçıları
Eray Duşakabin firması Ankara duşakabin markaları arasında e...
Paloma Pasha Resort
İzmir’in şirin sayfiye yerlerinden olan Özdere’de şehir merk...
Yüksek Kalite Gezegen Fotoğrafları
Uzayda hemen her gün yeni bir bilgi elde ediliyor. Yeni bir ...
Gaziantep Mutfağının Başarılı İsmi Cuma Kaplan
Cuma Kaplan Türk mutfağındaki başarıları ve yaratıcı tarzı i...
Dünyanın En Güzel Çölleri Hangileri?
Ülkemizde de güzel birçok yer elbette bulunmaktadır. Ancak d...
Yeni Yıl Mesajları 2014
Yeni yılın gelmesine haftalar kala sevdiklerinize yeni yıl m...
İnce Kaşlara Sahip Olma Yolları
Kaş bayanlarda ifadeyi sağlayan en önemli etkendir. Kimileri...