Mikrofiber Bezler Temizlik İçin Neden İyidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Mikrofiber, özellikleri nedeniyle son yılların popüler sentetik kumaş türleri arasındadır. Temizlik için mikrofiber bezler kullananlar, bunların eski bezlere ve hatta kağıt havlulara göre çok büyük bir gelişme olduğunu kesinlikle fark etmiştir. Mikrofiber denilen malzemeler giysi, döşeme, havlu, nevresim, temizlik tekstilleri ve endüstriyel filtrelerin yapımında kullanılır. Peki, mikrofiber bezler tam olarak nasıl çalışırlar veya neyle yapılırlar?

Mikrofiber bezler bir insan saçının 1/100’ü ve bir ipek lifinin 1/20’si, pamuk lifinin ise yaklaşık 1/3’ü çapında olan milyonlarca mikroskobik elyafa bölünmüş süper ince sentetik ipliklerden yapılmış bir dokumadır. Temizlik için kullanılan mikrofiber bezlerin etiketine bir göz atıldığında çoğu zaman bir polyester (bir çeşit polimerdir, ham maddesi plastiktir) ve poliamid (bir çeşit plastik ya da naylon) karışımından yapıldıkları görülür. Bu iki madde, inanılmaz derecede küçük bir borudan geçirilir ve diğer taraftan çıkan lifler birbirine dokunur ve 20 kata kadar daha küçük mikro liflere ayrılır. Bu, ona muazzam miktarda yüzey alanı sağlar ve oldukça emici hale getirir, bir mikrofiber bez kendi ağırlığının yedi ya da sekiz katı kadar su tutabilir, böylece tek bir temizlik bezi, havlu veya paspas pediyle daha fazla iş yapılabilir.

Mikrofiber Nedir, Mikrofiber Bezler Temizlik İçin Neden İyidir?

Mikrofiber Bezlerin Özellikleri

Mikrofiber, birçok nedenden dolayı pamuktan daha emicidir. Bununla birlikte, tüm mikrofiber bezler eşit üretilmemiştir. Daha yüksek kaliteli bezler, daha düşük kaliteli olanlara göre dökülen sıvıları hem daha iyi hem de daha hızlı kurutmalı ve temizlemelidir. Aşağıdaki özelliklere sahip olan mikrofiber bezler yüksek kalitelidir.

1-Ayrılmış ya da yarılmış mikrofiberlere sahip olması

Yüksek kaliteli bezler, mikroliflere ayrılma veya bir yarma işleminden geçmiştir. Bu işlem beze kir tutma ve sıvı emme özelliği kazandırır. Mikrofiber bezlerde bulunan ayrılmış lifler tozlara, kirlere ve bakterilere kolay tutunabilen geniş yüzeyler oluştururlar. Bir mikrofiber beze bakıldığında tek tek tüm mikrofiberler görülemese bile, bu ultra ince lifler temizlik konusunda standart bezlerden çok daha iyidir. Mikrofiber bezler küçük, ince mikrolifleri nedeniyle pamuklu bezlerin veya kağıt havluların ulaşamadığı çatlaklara ve yarıklara nüfuz edebilir, bu özelliği onu temizlik ve mikrop giderme konusunda üstün bir araç haline getirir.

Mikrofiber bir bez satın alınırken ucuz seçenekler tercih edilmemelidir. Ucuz olanlarda inç kare başına yaklaşık 50.000 mikrofiber bulunurken, standart bir mikrofiber bezde inç kare başına 3,1 milyon lif bulunur, bu da daha iyi temizledikleri ve daha uzun süre dayandıkları anlamına gelir.

2-Ağırlığının 250 GSM veya daha fazlası olması

Bir mikrofiber havlu ne kadar ağırsa, o kadar fazla mikrofiber içerir. Çeşitli GSM (metrekare gramaj) mikrofiber bezler vardır ve bunun nedeni kullanılabilecekleri çeşitli görevler olmasıdır. Ancak genel bir kural olarak, kaliteli bir havlu en az 250 GSM veya daha fazlasına sahiptir. GSM ne kadar yüksekse, kalite o kadar yüksek olur. Mesela, 300 gsm’lik bir bez, temizlik ve toz alma için harikadır; cam temizliği 280 gsm’lik bir bezle yapılabilir; 520 gsm’lik bir kumaş mutfak temizlik amaçları için mükemmeldir. Eğer bir tartı yoksa üretici firmanın web sitesini kontrol edilmelidir. Genellikle tüm mikrofiber ürünler ürün GSM’lerini listeler çünkü bunun müşteriler için ne kadar önemli olduğunu bilirler. Eğer listelemiyorlarsa, bu bir tehlike işareti olabilir.

Not: Tekstil Terazisi, iplik, kumaş veya giysinin ağırlığının belirlenmesi, kumaşın kaliteyi karşılayıp karşılamadığının doğrulanması için GSM (metrekare başına gram, gramaj ya da gr/m2) cinsinden ölçerek kumaş kalitesini test etmek için kullanılır.

3-Polyester / Poliamid oranının 80/20 veya 70/30 olması

Polyester ve poliamid karışımından yapılan mikrofiber bezlerde kalite aranırken polyester / poliamid oranının 80/20 veya 70/30 olmasına dikkat edilmelidir, çünkü bunlar genellikle en kaliteli havlulardır. Bu karışımlardan hangisinin daha iyi olduğu konusunda çok fazla tartışma vardır. Bazı kişiler birinin temizlik için, diğerinin kurutma için daha iyi olduğunu söylerken, diğerleri hiçbir fark olmadığını söylemektedir. Elbette, kaliteye katkıda bulunan başka faktörler de vardır ama mikrofiber havlunun bu oranlar arasında bir yerde olması gerektiği konusunda herkes hemfikirdir. %100 polyester mikrofiber bezlerden uzak durulmalıdır.

Mikrofiber Nedir, Mikrofiber Bezler Temizlik İçin Neden İyidir?

4-Lif çapının 0,5 denye veya daha az olması

Mikrofiberler, her bir lifin çapı olan denye cinsinden ölçülür. Mikrofiber, bir denye veya daha az olan bir dokuma türü olarak tanımlanır. Denye, naylon, ipek ya da suni ipekten yapılmış 9000 metrelik bir ipliğin ağırlığını gösteren bir incelik ölçüsüdür. Dokumanın sıklığını gösterir. Denye sayısının yüksek olması liflerin kalın olduğu anlamına gelir. ABD’de kullanılan bir ölçü birimi olsa da ülkemizde de kullanılmaktadır. Temizlik için kullanılan kaliteli mikrofiber havlular genellikle 0,5 denyenin altındadır. Bu, onu çeşitli mikropları, bakterileri ve mikropları toplayacak kadar küçük yapar.

5- Güneşi geçirme miktarının ve esnekliğinin az olması

Mikrofiber bir temizlik bezi dışarıya çıkarılıp güneşe doğru tutulup gerilerek kontrol edildiğinde çok fazla güneş ışığı görülüyorsa veya havlu kolayca esniyorsa, kaliteli bir havlu değil demektir. Havlunun kenarları güzelce dikilmiş olmalıdır, bu herhangi bir yıpranmayı önler.

Mikrofiber Bezlerle Temizliğin Faydaları

Mikrofiber onu çok yumuşak bir malzeme yapan çok ince ipliklere sahiptirler, yüzeyleri çizme eğilimi göstermezler, gözenekli, çok emici ve çabuk kuruyan bir yapıya sahiptirler. Mikrofiber bezler aşağıda belirtilen daha birçok konuda avantajlıdır.

Zamandan ve paradan tasarruf sağlar

Kuru ya da ıslak kullanılabilmeleri nedeniyle avantajlıdırlar. Aslında hiçbir temizlik maddesi kullanılmadığında veya sadece hafifçe nemlendirildiğinde liflerine kolayca yapıştığı için tozu ve kiri de çok iyi tutar. Diğer bir avantajı ise kullanım sırasında çabuk hasar görmemesidir. Tüylenme önleyici özelliği, deforme olmasını veya top şeklini almasını engeller. Bakım açısından çok kolay yıkanabilmeleri ve çabuk kuruyabilmeleri de büyük bir avantajdır. Bu faktörler zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Mikrofiber Nedir, Mikrofiber Bezler Temizlik İçin Neden İyidir?

Bakteri ve virüsleri yok eder

Mikrofiber bezler çok küçük liflerden oluştuğu için bakteri ve mikropların kolayca yakalanmasını sağladığından dezenfeksiyon işlemlerinde oldukça etkilidir. Mikroplar mikron cinsinden ölçülür, ortalama bir insan saçının çapı 70 mikrondur. Ortalama bir mikrofiber temizlik bezindeki liflerin çapı yaklaşık 3-5 mikron arasında değişir ve polenleri, çoğu bakteriyi, toz akarlarını ve bunların yüksek derecede alerjenik dışkıları da dahil olmak üzere her şeyi toplar. En iyi bezler yaklaşık 0,33 mikron ölçülerinde (kabaca bir insan saçının 1/200’ü genişliğinde) liflere sahiptir. Bu bezler, tipik olarak boyutları 0,1 ila 0,5 mikron arasında değişen bakterilerin ve bazı virüslerin yüzde 99’undan fazlasını yok eder fakat mikrofiber ve su kullanmak dezenfeksiyon yerine geçmez. Bu nedenle çamaşır suyu veya alkol ile de kombine edilebilir.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Araç Alırken Ekspertiz Yapılmalı mı? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Araba alırken nasıl bir araç aldığınızı ve otomobilinizde il...
Yüksek Kalitede Yeni Uçak Fotoğrafları
Uçak severleri ilgiledirecek ve gerçekten beğeneceğiniz foto...
Lezzetli Bir Tavuk Izgara İçin Öneriler
İnsan sağlığı için protein içeren gıdalar oldukça önemlidir....
En Yeni Wallpaper Fotografları 4
En yeni wallpaper fotoğrafları 4. serisiyle sizlerleyiz. Yin...
Elleri Gençleştirme Yolları
Genç kalmak herkesin hayalidir. Özellikle bayanlar için elle...
Mantarların Beslenme ve Sağlık Açısından Yararları
Mantarlar birçok farklı şekil, boyut ve renkte olan, klorofi...
Sanat Fotoğrafları
Sanat Duvar Kağıtları bölümünde ünlü tablolar, farklı fotoğr...
Gaziantep Mutfağının Başarılı İsmi Cuma Kaplan
Cuma Kaplan Türk mutfağındaki başarıları ve yaratıcı tarzı i...
Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?
Başarılı olmak herkesin isteği olsada herkese nasip olmayan ...
Sorunsuz Bir Tatil için Ne gibi Hazırlıklar Yapılmalı?
Sorunsuz bir tatil için birkaç hazırlık yapmak istenmeyen sü...
Kar Kuraklığı Nedir?
Son yıllarda rekor düzeyde düşük kar yağış miktarlarının gör...
Cilde Göre Meyve Maskeleri
Maskelerin her biri farklı ciltlere uygun olarak üretilmekte...
Günde Ne Kadar Kuruyemiş Tüketilmeli
Gün içinde en sevilen atıştırmalıklar arasında yer alan kuru...
Bitkiler ve Hayvanlar İçin Difüzyonun Önemi
Hücrelerin işlevlerini yerine getirebilmeleri için materyall...
Tarımda Kullanılmakta Olan Robotlar ve Yararları
Tarımsal alanlarda yapılması gereken görevler için farklı ro...