Dünyanın En Güzel Çölleri Hangileri?

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde de güzel birçok yer elbette bulunmaktadır. Ancak dünya genelinde çölleri dikkate alacak olursak inanılmaz görsellikte çöller ve buralarda yapılan gezi ve aktiviteler herkesi cezbetmektedir. “Keşke bende orda olsam” diyeceğiniz güzellikteki çöllere uğrayabilenler gerçekten şanslı sayılmaktadır. Dünyanın en güzel çölleri görenler kadar şanslı olmak isteyenler için en azından en güzel çöller hakkında bilgi alabilmeniz ve sıralamada en üstte olan çöllerin hangileri olduğunu sizler için derledik. Bir çöl biyomunun en belirgin özelliği son derece az yağış alması ve uçsuz bucaksız büyüklüğe sahip olmasıdır. Çöllerin bu en belirleyici özelliği, peyzajı, orada yaşayan bitkileri, hayvan türlerini ve bunların etkileşim biçimlerini yakından etkiler. Çöller kurak ve görünüşte çorak topraklar olmasına rağmen, bitkiler ve hayvanlar bu zorlu çevreye uyum sağladıkça, oldukça çarpıcı biyolojik çeşitlilik içeren yerle de olabilir. Bu yazıda Dünyanın en büyüleyici ve şaşırtıcı çöllerinden bazıları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Mojave Çölü

Engebeli dağlar ve derin havzalar, Kaliforniya’nın Sierra Nevada silsilesinin doğusundan güney Nevada’ya uzanan Mojave’nin başlıca manzaralarını oluşturur. Mojave, Kuzey Amerika’nın dört çölünün en küçüğüdür, daha sıcak Sonoran çölü ile daha soğuk Büyük Havza arasında bir geçiş bölgesidir. Volkanik alanlar, kum tepeleri ve koni şeklindeki alüvyon yelpazeleri veya bajadalar diğer öne çıkan özelliklerdir.

Mojave, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en alçak, en kurak ve en sıcak yer olan Ölüm Vadisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Dikkat çekici bir şekilde, ikonik Joshua ağacı da dahil olmak üzere binlerce bitki ve hayvan türü burada yaşamlarını devam ettirmektedir. Hayvanlar arasında kemirgenler, tavşanlar, çakallar, çöl kaplumbağaları, akrepler, yılanlar, büyük boynuzlu koyunlar ve dağ aslanları bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika Sonoran Çölü

Sonoran Çölü, güney Arizona’nın yanı sıra Sonora, Meksika, güneydoğu Kaliforniya ve Baja California’nın çoğunu kapsar. Ancak bu geniş alanın içinde kendine özgü irtifalara, iklimlere, jeolojiye, bitki örtüsüne ve vahşi yaşama sahip alt bölümler vardır. Sembolik saguaro kaktüsü ve mesquite ağacı öne çıkan flora arasındadır. Daha büyük memeliler arasında cirit, Meksika kurtları, çakallar, büyük boynuzlu koyunlar ve vaşaklar bulunur. Boynuzlu kertenkeleler, kaplumbağalar, gila canavarları, tarantulalar ve akrepler burada bulunan yaban hayvanı çeşitleri arasındadır.

Amerika Birleşik Devletleri Büyük Havza Çölü

Bu yüksek irtifaya sahip Büyük Havza Çölü, Kuzey Amerika’daki tek soğuk çöldür ve yazları sıcak, kışları ise soğuktur. Nevada’nın çoğunu, Kaliforniya, Oregon, Idaho ve Utah’ın bazı kısımlarını kapsar ve Büyük Tuz Gölü de dâhil olmak üzere değişen dağlardan ve havzalardan oluşur. Adaçayı havzalarına hâkimken, her sıradağ, çam, ladin ve titrek kavak gibi türlerle izole edilmiş bir biyolojik çeşitlilik adasıdır. Büyük Havza, geyik ve antilopun yanı sıra yabani mustang’a da ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika Chihuahuan Çölü

Dünyanın En Büyüleyici ve Şaşırtıcı 16 İnanılmaz ÇölüABD-Meksika sınır bölgelerini kapsayan ve orta Meksika’ya kadar uzanan Chihuahuan Çölü, Batı Yarımküre’deki en çeşitli ve Kuzey Amerika’daki en büyük çöldür. Orta New Mexico’dan güneye White Sands Ulusal Parkı ve Guadalupe Dağları’na kadar uzanır , Chihuahua ve diğer beş Meksika eyaleti boyunca devam eder. Mesas ve dağlar, agav, alçıtaşı ve 400’den fazla kaktüs türüne ev sahipliği yapan çöl vadilerini sınırlar. Dağ aslanları, nesli tükenmekte olan Meksika kurtları, kara kuyruklu çayır köpekleri, tilkiler ve katır geyiği dahil olmak üzere çeşitli vahşi yaşama ev sahipliği yapmaktadır.

Kolombiya Guajira Çölü

Guajira çölü; yemyeşil, tropik manzaralar ve sisli bulut ormanlarıyla ilişkili bir ülke olan Kolombiya’nın Venezuela’ya geçen Guajira yarımadası çıkışındadır. Güney Amerika kıtasının tepesinde, Karayipler’e uzanan dar bir kara parçası üzerinde, La Guajira’nın kırmızı-turuncu kum tepeleri, tuz düzlükleri ve kayalık kıyı uçurumları vardır. Bunlara dâhil olmak üzere çeşitli yaşamı destekleyen flamingolar ve denizler dahil ara sıra yemyeşil sulak alanları ile tezatlık oluşturmaktadır. La Guajira’da opossum, tavşanlar, geyikler, düzinelerce sürüngen ve 145 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Öne çıkan bitki örtüsü baklagiller, dikenli çalı ağaçları ve çeşitli kaktüsleri içerir.

Şili Atacama Çölü

Bin mil boyunca Atacama çölü, Şili’nin kuzey kıyısı boyunca uzanır, Peru, Bolivya ve Arjantin‘e kadar ilerler. Dünyadaki en kurak yerlerden biridir ve çok az yaşamı destekler. Ancak bazı türler aşırı zorlu koşullara rağmen buraya uyum sağlayabilmektedir. Örneğin akrepler, kelebekler, yaban arıları, atacama kurbağası, lav kertenkeleleri ve iguanalar çöl faunası gibi. Mineral bakımından zengin manzaralar arasında tuz düzlükleri ve gayzerler, volkanik oluşumlar ve hatta serçeler, sinek kuşları ve Andrean flamingoları da dâhil olmak üzere birçok kuşun yaşadığı veya göç ettiği lagünler bulunur. Kıyı boyunca Humboldt penguenleri, foklar ve denizaslanları da görülebilir.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Oksijen Nasıl Oluşur?
Bugün dünyamızın atmosferini yaklaşık %21’ini oksijen oluştu...
Yılbaşı Fotoğrafları - Yeni Yıl Resimleri 2019
2018 yılını bitirip 2019 yılına girmemize günler kala yılbaş...
Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte araba almak isteyenlerin s...
Az Bütçeyle Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır?
Doğum günü partisi planlamak istediğinizde bütçenize göre bi...
Sirke ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Sirkenin cilt bakımında yararlı olduğunu biliyor muydunuz? E...
Adaklık Koyun Fiyatları Ne Kadar? Adaklık Nerede Kesilir?
Adaklık koyun fiyatları günden güne değişiyor. Adaklıkların ...
Sağlıklı Yaşlanmayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Dünyanın her yerinde önceki dönemlere nazaran insanlar artık...
Hayvan Fotoğrafları
Kuşlar, böcekler, kediler, balıklar, köpekler, leopar, kapla...
Yumurtadan Daha Fazla Proteine Sahip Bazı Yiyecekler
İnsan vücudunda bulunan kasların yanı sıra hormonlar ve enzi...
Batıkların Çevreye Etkileri Nelerdir?
Denizin altında birçok batı eşyalar yer almaktadır. Bunlar g...
Yüksek Kalite Gezegen Fotoğrafları
Uzayda hemen her gün yeni bir bilgi elde ediliyor. Yeni bir ...
Nihat Hatipoğlu'nun Hayatı
Profesör Doktor Nihat Hatipoğlu dini programlar yapan, İslam...
Lezzetli Bir Tavuk Izgara İçin Öneriler
İnsan sağlığı için protein içeren gıdalar oldukça önemlidir....
Vücuttaki Radyasyon Nasıl Atılır?
VÜCUTTAKİ RADYASYON NASIL ATILIR? Günümüzün getirmiş oldu...
Mevsimsel Detoks Nasıl Yapılır?
Her gün yaşadığımız yoğunluktan dolayı mevsim geçişlerini fa...