Yüzey Dezenfektanları Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Covid19 pandemi sürecinde insanların en çok ihtiyaç duydukları maskeden sonra dezenfektanlar olmuştur. Bakteri ve virüsleri %95 oranında öldürmesi sebebi ile dezenfektanlar hem tıbbi olarak hem de günlük yaşantıda kesinlikle kullanılması önerilen temizlik ürünleridir. Pandemi dolayısı ile 3 aylık bir karantina sürecinden sonra ise iş yerleri tekrar açılmış ve sosyal hayata yeniden dönülmeye başlanmıştır.

Yalnız virüs tehlikesi hala son bulmamış aksine artış göstermeye devam etmiştir. Bu dönem de giriş çıkışların yoğun olduğu kurum ve iş yerlerinde yüzey dezenfektan malzemeleri mutlak olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hala yüzey dezenfekte ürünleri kullanmayan ve kullanmak isteyenler için bu ürünlerin faydaları nelerdir?

Neden Yüzey Dezenfektanı Kullanmalısınız?

Öncelikle el ve uzuvlar için var olan jel dezenfekteler eşyalar üzerinde kullanılamaz. Bu sebeple temizlik amaçlı yüzey dezenfektanları kullanılmaktadır. Ekipman temizliği için oldukça önemli bir yere sahip olan yüzey dezenfekte ürünler kıyafet, eşyalar ve demir içerikli aletler üzerinde de kolaylıkla kullanılabilir. İnsan sağlığı açısından ve ortamın güvenliği için jel ya da direkt etil alkol kullanımlarından uzak durmalı medikal standartlı yüzey dezenfektanları kullanılmalıdır. Bu dezenfekte ürünleri diğer bir faydası ise bulaşıcı bakterileri de %100 etki ile yok etmesidir.

Yüzey Dezenfektanı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle dezenfekte ürünleri kullanmaya başlamadan önce kesinlikle içerikler kısmı okunmalı ve yiyecek-içecek ürünlerin bulunduğu ortamlara dezenfekte işlemi yapılmamalıdır. Yüzey dezenfektanlarını kullanırken yapılan en büyük hata ise işte burada başlar. Kurumlar da kullanılan yüzey dezenfektanları bilinçsiz olarak mutfak ve içme sularının olduğu bölümler de yoğun bir şekilde uygulanarak insan sağlığını tehdit etmektedir.

Buna engel olmak için dezenfekte yapmaya başlamadan kesinlikle kurallara uymalı ve eğer cilt teması tehlikeli çıplak elle yaklaşmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca ateş ve yanıcı aletler ile dezenfektelerin yakınlaşması veya dezenfekte edilmeleri çok tehlikelidir. Diğer bir tehlike ise temizlikçi personellerin çamaşır suyu gibi ağır malzemelerin yüzey dezenfektanı ile karıştırılmasıdır. Dezenfekte işlemi yapmadan önce çamaşır suyu, tuz ruhu, kireç sökücü gibi ağır bileşenli ürünler ile yüzeyler silinmemelidir.

Yüzey Dezenfektanı Faydaları

Yüzey dezenfeksiyon ürünleri kimyasal madde içerikli temizlik malzemeleri aksine virüs ve bakterileri anında öldürür. Ayrıca sprey formaliteli ürünler ile dezenfekte yapmak çok daha basittir. Son dönemler de teknolojik ilerlemenin bir meyvesi olan uv sterilizasyonyöntemi de en çok kullanılan temizlik işlemlerinden biridir. Bu nokta da iş yerlerinde kişisel teknolojik aletler uv ışınları ile sterilize edilerek ardından temaslı olması durumunda dezenfekte yapılır.

Pandemi sürecinin getirisi olarak virüs hayatımızın bir parçası olmaya en az 2 yıl daha devam edeceği öngörülmekte; bu nedenle dezenfeksiyon işlemlerini aksatmadan ve dikkatle yaparak hem toplumun hem de personellerin sağlığını koruma altına alarak zorlu dönemin üstesinden gelmek için maske gibi yüzey dezenfektanlarını da hayatın bir parçası olarak bilmek durumundayız.

Sponsorlu Bağlantılar

En Fazla Arananlar:

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş