Anne Karnında Bebeğin Gelişimi ve Kordon Kanı Saklamanın Önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Rahimde geçen her hafta bebeğin organları ve fonksiyonları gelişir ve oluşur. Önce bebeğin anne karnındaki gelişimini sonra da kordon kanı saklamanın ne kadar önemli olduğunu irdeleyelim.

Trimester Ne Demek?

9 aylık hamilelik sürecinin 3 aylık periyotlarına verilen addır . Hamilelik süreci 3 trimestere ayrılır . ilk 3 ay 1. trimestere ikinci 3 ay 2.trimestere üçüncü 3 ay 3. trimestere olarak adlandırlır.

Birinci Trimester

İlk hafta henüz ortada bebek yoktur . Vücut yumurtlama günü için hazırdır. Rahim iç çeperi kalınlaşır ve döllenmiş yumurta için uygun hale gelir. Daha sonra döllenme gerçekleşir embriyo oluşmuş olur .5.haftada 1.25mm boyuna ulaşır ve kalp ve dolaşım sistemi şekillenmeye başlar. 5. haftadan itibaren kalbi atmaya başlar Takip eden haflarada artık çene kemikleri , çene ve yanaklar gelişmeye başlar. Sonradan göze dönüşecek siyah noktolar oluşur.Beyin artık kafa tasını doldurmaya başlar. Böbrekler oluşur . Kulaklar , dudaklar oluşmaya başalamıştır . İç üreme organları da oluşmaya başlamıştır.10.haftaya gelindiğinde artık embriyonik dönemin sonu fetal dönemin başlangıcıdır. Hamileliğin ilk 10 haftası tamamlandığında bebeğin yaşamsal organlarıda oluşmaya başlar. 11. 12. haftada artık iskelet sistemi oluşur.

İkinci Trimester

  1. hafta itibariyle ses telleri gelişmeye başlar , gözler ve kulaklar tam yerlerini almış duruma gelir. 16. haftada tırnaklar ve başının üstündeki tüyler oluşur. Emme ve yutma yetileri gelişmeye devam eder. Sinir sistemi oluşur.19. haftada el ve ayak parmaklarındaki izler oluşur. Artık 20. haftaya gelindiğinde bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Cinsiyeti kızsa rahmi şekillenmeye başlar erkekse testisleri belirginleşmeye başlar.Bebeğin anne ne yerse onun tadını alma yetisi gelişir. 22. hafta dilindeki tat tomucukları gelişmeye başlar refleksleri güçlendiği için bebekte hıçkırmalar gözlenebilir. 25. haftaya gelindiğinde eklemleri , omurga yapısı gelişmeye devam eder.

Üçüncü Trimester

  1. haftada artık gözlerini açıp kapatabilir Gözleri mide duvarından içeri sızan ışığa karşı duyarlılaşır. 35. haftada karaciğer ve böbrekler tamamen gelişmiş durumdadır . Hatta bağırsakları mekonyum ilk kaka ile dolu durumdadır. 37. haftada artık kafası annenin leğen kemiğine doğru döner ve doğum için hazırlanmaya başlar . 40. haftada artık bebek tamamen duyabilir , koklayabilir tadabilir ve hissedebilir hale gelir. Doğum için hazırdır . Rahmin içinde ters dönmüş durumdadır.

Kordon Kanı Saklamanın Önemi

Özellikle hematopoetik ve onkolojik hastalıklar olmak üzere kök hücre, 80’den fazla hastalığın rutin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kök hücre çalışmalarında ileri uygulamalar gelecekte çok daha fazla hastalığın tedavisi için umut olabilecektir. Doğum sırasında toplanan kordon kanı kök hücreleri bebeğin kendisi ve kardeşleri için, hatta doku uyumu olduğu sürece diğer aile bireyleri için de kullanılabilir. Kordon kanı, sadece yaşamın başlangıcında toplanabilmesine rağmen, yıllar sonra bile kullanılabilir.

Daha fazla bilgi almak için https://www.kordonkanibankasi.com/kok-hucre-hakknda/kordon-kani-neden-saklanmalidir adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır? Beyaz Dişler
Artık klişe haline gelen günde düzenli 3 kez fırçalama efsan...
Yüzdeki Sivilceler Hangi Hastalığın Habercisi
Özellikle ergenlik döneminde yüzdeki çıkan sivilceler oldukç...
Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni
Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni oldukça önemlidir. Uyku dü...
Bademin Faydaları Nelerdir?
Bademin faydalarını merak edenler için sağlık açısından oldu...
Bebeklerde Süt Alerjisi
Yeni doğan bebeğinizde sürekli huzursuzluk ve ağlama nöbetle...
Maden Suyunun Cilde Yararları Nelerdir?
Maden suyunun faydalarını bilmeyen hemen hemen yok gibi. Fak...
Bebeklerde İşitme Kaybı
Dünya çapında 270 milyondan fazla insanı etkileyen sensörinö...
Yağ Tüketimi ve Sağlık
Uzmanlar da dahil olmak üzere birçok kişi çok fazla yağlı ye...
Dünyadaki En Büyük Salgınlar
Yaşadığımız yüzyıl itibari ile ulaşım oldukça kolay bir hal ...
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
Ayak kokusu hemen hemen herkesin karşılaşabildiği sorunlarda...
Doktor Olmanın Avantajları
Doktorluk mesleği tüm dünyadaki en kutsal mesleklerden birid...
Sarımsak Yutmak Faydaları
Sarımsak yutmanın yararları ve sarımsağın nelere iyi geldiği...
Göz İçi Enjeksiyonlar Olanların Sayısı Artışta
Retinaya direkt ulaşması amacıyla göz içine yapılan enjeksiy...
Çocuklarda Boğaz Ağrılarının Nedenleri
“Çocuklar 2 ila 8 yaş arası dönemde erişkinlere göre daha sı...
Ağız ve Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Birçoğumuz ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen yanl...

Copyright @ 2013-2021 KanalBilgi.Net Tüm hakları saklıdır.

error: Kopyalanması Yasaktır!