Fillerle İlgili Hiç Duymadığınız Bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

Filler görüntü olarakta oldukça masum ve sevimli duran hayvanlardır. Ne kadar cüsseli olsalarda her zaman bizlere sevimli görünmeyi başaran ve kızdırmadığınız sürece size zarar vermeyecek kadar masum hayvanlardır. Fillerle ilgili ilginç birçok bilgi bulunmaktadır. Filler hakkında hiç bir yerde duymadığınız bu ilginç bilgileri öğrenmek ve onlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek üzere sizler için hazırladığımız ilginç bilgileri makalemizde sıkılmadan okuyabileceksiniz. Filler, geçmişten günümüze kadar insanoğlunun kalbini ve hayal gücünü büyüleyen, oldukça büyük cüssesine rağmen nazik bir yapıya sahip canlılardır. Nesli günümüze kadar ulaşan Afrika ve Asya filleri olarak iki türü vardır. Ancak bazı genetik araştırmacılar, Afrika filinin savan ve orman filleri olarak iki ayrı tür olduğunu öne sürmektedir. Tüm türlerinin nesli tükenme riski altında olan fillerinden Asya filleri, Hindistan ve Güneydoğu Asya’daki ormanlarda ve çayırlarda yaşarlar. Afrika filinin nüfusu ise Sahra altı Afrika’daki 37 ülkedeki sık ormanlar ve kurak çöller arasında göç etmektedir.

Duyarlı ve devasa yapıya sahip bu canlılardan Asya filleri, altı ton kadar ağırlığa ve 11 fit uzunluğa ulaşabilirken, Afrika fillerinin boyu 8 ila 13 fit arasında değişir ve altı buçuk tondan fazla ağırlığa sahiptirler. Hem Afrika hem de Asya fillerinde yaşam süresi yaklaşık olarak 60 ila 70 yıl arasıdır.

Filler Hakkında Gerçekler

Filleri inceleyen uzun geçmişe rağmen, bu karmaşık canlılar hakkında öğrenecek hala çok fazla bilgi vardır. Mesela dilleri ayırt etme yeteneklerinden özgecil davranışlarına kadar, olağanüstü yeteneklere sahiptirler. Fillerin olağanüstü yeteneklerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Filler asla unutmazlar

Fillerin hafızası efsanevidir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bu neden fillerin tüm kara memelileri arasında en büyük beyne sahip olmalarıdır. Filler, geçtiği yerlerde karşılaştıkları diğer filleri ve insanları yıllar sonra bile hatırlayabilen bir hafızaya sahiptirler.

Filler Hakkında Bilinmeyen GerçeklerFiller, nesilden nesile bilgi birikimlerini anaerkiller aracılığıyla aktarabilirlerken, böylelikle bu yetenekleri onların hayatta kalmasını sağlar. Ayrıca ihtiyaç duyduğu zaman çok uzak bölgelerde bulunan yiyecek ve su kaynaklarının yollarını bulabilirler ve alternatif bölgeleri anımsayabilirler. Daha da etkileyici olan bir nokta ise istedikleri meyveye ulaşmak için yaptıkları program zamanlamasının ihtiyaç zamanlaması ile birebir olmasıdır.

Dilleri ayırt edebilirler

Filler, insan iletişimi konusunda derin bir anlayış sergilerler. Kenya’daki Amboseli Ulusal Parkı’ndaki araştırmacılar, fillere filleri avlayan ve avlamayan iki farklı gruptan konuşmacıların seslerini dinlenmişlerdir. Filler, korktukları grubun seslerini duyduklarında, daha sıkı bir şekilde gruplaşarak ve araştırmak için havayı koklayarak savunmaya geçmişlerdir. Dahası, araştırmacılar fillerin kadın ve genç erkek seslerine daha az yoğunlukla tepki verdiğini ve en çok yetişkin erkeklerin seslerinden rahatsız olduklarını keşfetmişlerdir.

Yani bir filin dil becerileri o dili anlamanın ötesine geçer. Örneğin bir Asya fili, Korece kelimeleri taklit etmeyi öğrenmiştir. Araştırmacılar, fil büyürken birincil sosyal temasının insanlarla olması nedeniyle, bir sosyal bağ biçimi olarak kelimeleri taklit etmeyi öğrendiğini teorize etmektedir.

Ayaklarından duyabilirler

Fillerin büyük bir işitme duyusu ve uzun mesafelere seslenme yeteneği vardır, örneğin çığlık atma, kükreme veya homurdanma gibi farklı sesler çıkartabilirler. Ancak bununla birlikte uzman oldukları bir konuda düşük frekanslı sesleri duyabilirler.

Stanford Üniversitesi’nden bir biyolog olan Caitlin O’Connell-Rodwell, fillerin daha düşük frekanslı seslendirmelerinin ve ayaklarını yere vurmalarının, diğer fillerin zeminden algılayabileceği bir frekansta yankılandığını bulmuştur. Genişlemiş kulak kemikleri, ayaklarının hassas sinir uçları ve gövdeleri bu ses enerjili mesajları almalarını sağlar. Bu tür sismik titreşimleri tespit etme yeteneği, fillerin hayatta kalmasına da yardımcı olur. Tedirgin bir fil ayaklarını yere bastığında, sadece yakın çevredekileri uyarmakla kalmaz, aynı zamanda kilometrelerce uzaktaki diğer filleri de uyarıyor olabilir. Ve bir fil bir çağrı olarak gürlediğinde, bu gözden uzaktaki aile üyelerine yönelik bir çağrı olabilir.

Çok iyi yüzücülerdir

Fillerin suda oynamaktan zevk alması bilinen bir durumdur. Hatta filler kendilerine ve diğer fillerin hortumlarından su sıçratmaları ve yıkanmaları ile ünlüdürler. Ancak bu devasa hayvanlar yüzmede de oldukça iyidirler. Filler, suyun yüzeyinde kalmak ve yüzmek için güçlü bacaklarını kullanmaya yetecek kadar yeterli yüzdürme gücüne sahiptir. Ayrıca derin suları geçerken hortumlarını şnorkel olarak kullanırlar, böylece su altındayken bile normal nefes alabilirler. Yiyecek araştırırken ise nehirleri ve gölleri geçmek için yüzmek çok ihtiyaç duydukları bir yetenektir.

İhtiyacı olanları desteklerler

Filler son derece sosyal ve zeki canlılardır, insanların şefkat, nezaket ve fedakârlık olarak tanıdığı davranışları sergilerler. Fil davranışı üzerine yapılan bir çalışma araştırmacıları, bir fil sıkıntıya düştüğünde, yakındaki diğer fillerin, bireyi teselli etmek için çağrı ve dokunuşlarla yanıt verdiğini bulmuşlardır. İnsanların davranışlarına ek olarak bu davranış, daha önce sadece maymunlar ve corvid kargalarında görülmüştür.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Evlilik Yüzük Fotoğrafları 2016
Evlilik kararı alanların yüzük tercihi yaparken oldukça zorl...
İstanbul Atatürk Hava Limanına Nasıl Gidilir?
İstanbul Atatürk Havalimanına gidecek olanlar için metro ve ...
Askerlik Kısalacak mı? 12 Ay
Son günlerde askerliğin kısalmasıyla ilgili haberler arttı. ...
Karadeniz'in Güzellikleri
Karadeniz’in dağı, taşı, ormanı, denizi bir cennet güzelliği...
Sağlıklı Bir Cilt için Besin Önerileri
Biz kadınlar pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek ...
Kezzap Nedir? Kezzabın Zararları Nelerdir?
Nitrik asitin halk arasında bilinen ismi Kezzap'tır. Kezzap ...
Astral Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır? Tehlikeli Midir?
Ruhun bedenden alenen ayrılması durumuna astral seyahat adı ...
Akebia Meyvesi Nedir?
Yaygın olarak çikolata asması olarak bilinen Akebia quinata,...
Osteoklast Nedir?
Osteoklast, kemik dokusunun yıkımından sorumlu çok çekirdekl...
Online Check-in Avantajları Nelerdir?
Online check-in avantajları çok sayıda olabilmektedir ancak ...
Anayasal Monarşi Nedir?
Bir hükümdar, ömür boyu veya tahttan vazgeçene kadar bir eya...
Antalya Konut Projeleri
Antalya, Türkiye'nin güney sahilinde yer alan ve turistik ca...
Yaban Hayatının Gelecekteki Yeri
Dünya yaşantısı sürekli değişmekte olan büyük bir yer olmakl...
Sosyal Kolaylaştırma Nedir?
Günlük hayatta yaptığımız herhangi bir işi ortamda başkaları...
Yılbaşı Fotoğrafları - Yeni Yıl Resimleri 2019
2018 yılını bitirip 2019 yılına girmemize günler kala yılbaş...