İnsanların Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşam süresi, insanın yaşamı boyunca yaşadığı birçok faktörden etkilenir ve insanların çoğu zaman ne yaptığı, bir kişinin ne kadar uzun ve ne kadar kısa hayatta kalacağını belirler. Yaşam süresi yönetimi, belirli parametrelerin uygulanabileceği ve bir ölçü verilebileceği veya belirli bir süreye eşitlenebileceği bir süreç değildir. Örneğin, bir yıl kolesterolsüz bir diyet uygulandığında, kolesterolsüz döneme eşdeğer yaşama eklenen yılların sayısını ölçmek pratik değildir.

Yaşam süresi yönetiminin olumlu ve olumsuz yönlere sonuç veren belirli faktörlere sahip olmadığını doğrulamak kesindir. Ancak yaşam süresi yönetiminin hem olumlu hem de olumsuz faktörler tarafından tetiklendiğini anlamak önemlidir. Mesela biri zor zamanlardan geçiyorsa ve bu uzun süre devam ediyorsa bu yaşam süresini olumsuz yönde etkiyebilir.

Çevresel faktörler, yaşam süresi yönetimi ihtiyacı için hayati bir rol oynamaktadır. İnsan yerleşimine uygun olmayan bazı ortamlar vardır ve bunların insanların yaşamları için risk oluşturduğu bilinmektedir. Yapay veya doğal olabilirler ve mutlaka riskli değildirler. Ancak bir kişinin çevreye uyarlanabilir doğasına bağlı olarak, her iki şekilde de olumlu veya olumsuz sonuçlanacaktır. Çevresel faktörler olumsuz iklim koşulları olabilir ve bölgede bulunan suyun kalitesi, örneğin bölgedeki suyun yüksek miktarlarda flor içerdiği biliniyorsa, bu durumda insanların dişlerini erken kaybetme olasılığı yüksektir. Hayatlarını 35 yaş kadar genç yaşta kaybedebilirler.

Kişinin Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yaşlı hastalar için beslenme desteği, yaşam boyu yönetimi hizmetlerinin gerekliliğinin bir göstergesidir çünkü insanlar yaşlılıkta çiğneme yoluyla bazı besinlere erişemeyeceklerdir. Önerilen maksimum yaşta yaşamalarını sağlamak için bakım desteğine ihtiyaç duyacaklardır. Öte yandan, insan bedenlerinin rahat olabileceği ve bölgedeki insanların uzun yaşamasını sağlayabileceği ortam çok elverişli olabilir. Özetle, çevresel koşullar insanlarda ya yaşamın kısaltılmasında ya da uzamasında rol oynar. Ancak bu durumda çok kritik olan soru, yaşam süresi yönetiminin normal bir insana ihtiyaç olup olmadığıdır.

Normal bir kişinin durumunun cevabı zor olabilir; normal yaşam durumunda, yaşam süresi yönetimi, muhtaçlar, hastalar için, yaşlı, fiziksel engelli kişiler ve yaşamda belirli bir kalıcı duruma sahip hastalar için bir süreç olarak algılanmaktadır. Yaşam yönetiminin, büyük ölçüde tehlike altında olabilecek birinin yaşamını uzatmayı amaçladığı bir gerçektir, ancak bu, aynı zamanda sağlıklı olan insanları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir; sadece gelecek için şüpheli veya umutsuz oldukları için değil, aynı zamanda yaşlandıklarında işleri kendileri için kolaylaştırmak isterler. Nitekim bugün yaptığımız her şeyin gelecek için bir anlamı vardır, her gün ne yediğimiz, giydiğimiz ve yaptığımız şeyler gelecekte nasıl yaşayacağımızı belirleyebilir ve hatta bazen çocuklarımızı etkileyebilir.
Örneğin, bir kişi tütün içerse, o zaman ve gelecekte hayatını etkiler ve yavrularını etkileme olasılıkları yüksektir. Yaşam süresi yönetimi, ihtiyaç sahiplerine ve gelecekte daha iyi bir yaşam sürmek isteyenler için daha önce de belirtildiği gibi yönler alabilen bir süreçtir; belirli bir kişi için gerekli değildir, ancak büyük ölçüde komplikasyonları olanlar için ihtiyaç vardır. Genel olarak uzun ya da kısa bir ömür için insanın yaşam süresini etkileyen faktörler çeşitlidir.

Çevre sorunları, yani çevresinde meydana gelen insan faaliyetleri üzerinde daha fazla ayrıntıya girersek, yerleşim alanlarına ve maden sahalarına yakın olan endüstriler ve çevreye salınan endüstriyel atıklar iyi bir örnektir. Havaya karbonun formu daha sonra canlıların solunum sistemlerine alınır. Bu durum, birkaç insan hakları örgütü tarafından, karbon ve diğer endüstriyel atıklar şeklinde salınan kimyasalların insanlara ciddi zararlar verdiği bildirilmiştir.Kişinin Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Bu önümüzdeki yüzyılda devam edecekse, temelde ölüm oranlarını artıracak ve dolayısıyla insanların yaşam sürelerini büyük ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle, çevre koşullarının insan yaşamı üzerinde daha büyük bir olumsuz etkiye sahip olmaması için erken bir aşamada yaşam süresi yönetimine geçme ihtiyacı vardır. Bu, özellikle yetkililer insan sağlığını ve mutluluğunu artırmak istiyorsa, ömür yönetiminin önemli bir parçasıdır. Temiz çevremizin uzun ömürlülüğü ve olumsuz çevresel ve iklim koşullarından uzak bir yaşamı artırmak için etkisi anlayışı, dünyadaki tüm hükümetlerin, iklim bilimcilerin ve çevrecilerin önceliği olmaya devam etmelidir.

Yaşam Süresi Yönetimine İhtiyaç Var mı?

Yaşam tarzı, insan olarak ne kadar yaşayabileceğini belirlemede çok önemli bir rol oynar. Mesela yaşam süresini uzatmayı ana faaliyeti haline getirmiş kişiler vardır. ve sağlıklı yaşam için alışkanlıklar geliştirirler. Bu, egzersiz perspektifinden bakıldığında onlar için iyi olabilir, ancak astım gibi hastalıklara ve diğer spesifik göğüs komplikasyonlarına yol açan vücut organlarına zarar veren olumsuz bir etkiye sahiptir, bu nedenle içinde bulunulan iş türü bir ile sınırlı olmalıdır, ya da ren azından hayatın belli bir döneminde dikkat etmeleri gerekir.

Örnek olarak, kompaktörler ve matkaplar gibi makine işlemleriyle uğraşan bir profesyonel, vücudu uzun süre salladıklarından etkilenme eğiliminde olabilir ve bu kemikler ve kasları etkiler; bu bakımdan vücut parçalanacak ve yaşlılık geldiğinde geçmiş yaşam tarzı faaliyetlerinin bununla ilişkili komplikasyonlara yol açacağını görülebilir. İnsanların bazı faaliyetlere dikkatle girmeleri zorunludur, bunların gelecekte bir anlamı olacağı gerçeğini akılda tutmalıdırlar. Yukarıdakilerden, yaşam süresi yönetimi, gençlik aşamamız sırasında yaptığı önceki faaliyetler tarafından tetiklenecektir.
İnanın yaşam süresi yönetimi perspektifine girmeye sevk edecek olan, uğraştığı şeyin daha geniş bir yönüdür. Basit bir süreç haline getirmek istiyorsa, bu gençlik günlerinden başlamalı; çünkü genç mahalliğimizden kaynaklanabilecek sorunlar yoksa çok daha kolay olacaktır. Örneğin uzun süredir alkolik olan bir kişi için bu kişi, vücuttaki organlar eskisi kadar sağlıklı olmayacağından ömür yönetimi sürecinde zor anlar yaşayabilir. İlaç ve alkol bırakma programı yoluyla ekstra bir ücrete ihtiyaç duyacaklar. Bu bağlamda, yaşam süresi yönetimi sağlık hizmetlerini içerecek ve aynı zamanda diyeti içerir. Her ne kadar yaşam süresi yönetiminin yaşlanma süreci ile birlikte başladığı düşünülse de, ancak vücudun her bölümünün en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için iyi bir yaşam süresi yönetimi süreci zihinden başlamaktadır.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Uçamayan Kuş Türleri
Hepimizin aklına kuş denildiğinde “uçmak” kelimesi gelmekted...
Nihat Hatipoğlu'nun Hayatı
Profesör Doktor Nihat Hatipoğlu dini programlar yapan, İslam...
Sağlıklı Bir Cilt için Besin Önerileri
Biz kadınlar pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek ...
Saçları Çabuk Yağlanan Kadınlar için Pratik Çözümler
Kadın erkek herkesin önem verdiği ve ortak noktasının olduğu...
29 Ekim Kurban Bayramı Birleşti mi? 18 Günlük Tatil
Son günlerde 18 günlük tatil haberleri dolaşmaya başladı. Öz...
Metrobüste Kavga Eden Kadın ve Genç
Metrobüs'te zaman zaman yaşanan kavgalara bir yenisi eklendi...
Deprem Enerjisi, Deprem Işıkları ve Depremlerin Etkileri
Yer sarsıntısı ya da zelzele de denilen deprem yer kabuğunda...
Çocukluğunuzdaki O Güzel Bayramlara Dönmeye Ne Dersiniz?
Ramazan'ın son günlerini yaşadığımız şu güzel günlere veda e...
Sadece Paket Servis ve Gel-al Şeklinde Hizmet Veriliyor
Başkentteki lokanta ve kafe gibi yeme içme yerleri, İçişleri...
Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme
GDO'lu gıdaların hayatımızda sağlık açısından önemli farklıl...
Kızlar ve Erkekler Hangi Renkleri Severler?
Kızlar ve erkeklerin sevdiği renkler farklılık göstermektedi...
Paloma Pasha Resort
İzmir’in şirin sayfiye yerlerinden olan Özdere’de şehir merk...
Sirke ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Sirkenin cilt bakımında yararlı olduğunu biliyor muydunuz? E...
Evlenecek Çiftlerde Para Yönetimi
Evet, yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün sezonu da yava...
Feng Shui Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?
Eski bir çin yaşam tarzı olan Feng Shui hakkında ayrıntılı b...

Copyright @ 2013-2021 KanalBilgi.Net Tüm hakları saklıdır.

error: Kopyalanması Yasaktır!