Mutluluktan Ağlamanın Nedeni Nedir? Yararlı Mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Yakın zamanda bir düğüne gittiyseniz birinin ağladığını görmüşsünüzdür. Düğünler mutlu günlerdir, ağlamak için üzücü bir duygu olması gerekir. O halde insanlar mutluyken neden ağlar? İnsanlar sadece olumsuz duygular (hüzün, hayal kırıklığı veya stres) hissettiğinde değil olumlu duygular hissettiklerinde, bir çocuğun doğumunda veya favori takımları bir maçı kazandığında, mutlu olduklarında da ağlayabilir ve bu normaldir. Derinlerde kişiler üzgün olduğu için mutluluk gözyaşları dökmüyorsa, bunun nedeni ağlamanın hayatın en mutlu anlarını yoğunlaştırmasıdır. İster hüsran ve ıstıraptan ister iyi bir haber almanın sevincinden olsun, duygusal ağlama insanların etrafındaki kontrol edilemeyen dünyaya bir refleks tepkisi olabilir.

Mutluluktan Neden Ağlarız, Bunun Bize Ne Faydası Var?

Ağlamak İyi Hissettirir

Bilim insanları ağlamanın aslında iyi olduğunu, üzgün olduğunda insanları rahatlattığını, stresi ve toksinleri attığını söylemektedir. Gözyaşları, doğal bir ağrı kesici görevi görebilen lösin enkefalin olarak bilinen nörotransmitterleri serbest bırakır. İnsanlar üzgün oldukları için ağladıklarında, bu onları daha iyi hissettirir. Ancak insanlar mutlu oldukları için ağladıklarında, aynı nörotransmitter onları çok daha mutlu hissettirir. Başka bir deyişle, gözyaşları psikolojik olarak arınmayı, duygusal boşalmayı teşvik eder. Sevinç gözyaşları için daha karmaşık bir açıklama, beynin her zaman olumlu ve olumsuz duygular arasındaki farkı bilmediği teorisini içerir. Limbik sistemin ufacık, badem büyüklüğündeki bir parçası olan hipotalamus mutlu, üzgün, bunalmış ya da stresli olmak arasındaki farkı her zaman ayırt edemez. Duygusal tepkileri kaydeden amigdaladan güçlü nöral sinyalleri alır ve karşılığında otonom sinir sistemini harekete geçirir.

Otonom (istemsiz) sinir sistemi iki kola ayrılır:
1-Sempatik (savaş ya da kaç)
2- Parasempatik (dinlen ve sindir)
Hipotalamus aracılığıyla hareket eden sempatik sinir sistemi, stres zamanlarında vücudu harekete geçirir. Kalp atışlarının hızlanmasının, terlemenin, acıkmanın nedeni budur.
Parasempatik sinir sistemi ise esasen kişiyi tekrar sakinleştirir. Mutluluk ve üzüntü sinyalleri birbiriyle kesiştiğinde parasempatik sinir sistem harekete geçer, bu da travmadan sonra sakinleşmeye yardımcı olur ve bir nörotransmitter olan asetilkolin serbest bırakılır. Asetilkolin tarafında parasempatik reseptörlerin aktivasyonu gözyaşı bezlerinde gözyaşı üretimi ile sonuçlanır. Gözyaşları bazı kanallardan buruna da akar, bu durum burnumuzun ağlarken neden aktığını açıklar.

Mutluluktan Neden Ağlarız, Bunun Bize Ne Faydası Var?

Farklı Gözyaşı Türleri

Gözyaşlarının birincil amacı gözleri temizlemek ve yağlamaktır. Gözyaşları, üst göz kapağının arkasında bulunan gözyaşı bezlerinden salgılanır. İnsanlarda normal koşullarda 24 saat içinde akan gözyaşı miktarı 30 damlayı bulur. Yılda akan gözyaşı miktarı ise 100 litreden, bir başka deyişle 10 kovadan fazladır. Tüm gözyaşları su, lipitler, lizozim, lipokalin, glikoz ve sodyum içerir. Protein açısından zengin bu antibakteriyel sıvı, göz küresinin dış kenarından korneaya doğru gider ve her göz kırpıldığında tüm göz yüzeyini yağlar. İnsanlar ağladığında gözyaşları yanakların kenarlarından taşar ve aşağı yuvarlanır. Gözyaşlarının üç tipi vardır.

Bazal Gözyaşları

Bazal gözyaşları, temel fonksiyonel gözyaşıdır. Korneayı yağlamak ve tozdan uzak tutmak için sürekli olarak küçük miktarlarda salınır. Bu, iyi bir görme keskinliği ve rahatlığı sağlamak için çok önemlidir. Bazal gözyaşları ayrıca bağışıklık sisteminin bir parçası olarak bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşır.

Mutluluktan Neden Ağlarız, Bunun Bize Ne Faydası Var?

Refleks Gözyaşları

Refleks gözyaşları veya tahrişten kaynaklanan gözyaşları, gözün yabancı parçacıklar tarafından tahriş edilmesinden, soğan doğranırken çıkan buharlar gibi tahriş edici maddelerin varlığından veya göz çevresinde herhangi bir parfüm, koku, göz yaşartıcı gaz ya da biber gazı bulunmasından kaynaklanır. Bu gözyaşları, parlak ışıkla, dil ve ağızdaki sıcak veya acı uyaranlarla da ortaya çıkabilir. Ayrıca kusma, öksürme ve esneme ile bağlantılıdırlar. Refleks gözyaşları, bazal gözyaşlarından çok daha büyük miktarlarda salınır. Bazal ve refleks gözyaşlarının amacı aynıdır, gözleri korur.

Duygusal Gözyaşları

Duygusal veya psişik gözyaşlarına ağlama denir. Bu gözyaşları tüm duygularla ilişkilidir. Genellikle güçlü duygusal stres, öfke, ıstırap, yas veya fiziksel acıdan kaynaklanır. Yoğun mizah ve kahkaha zamanlarında olduğu gibi insanlar son derece mutlu olduklarında da ağladıkları için ağlamak olumsuz duygulara özel değildirler. Duygusal gözyaşlarına yüzün kızarması ve bazen tüm üst vücudun spazmlarını içeren hıçkırık öksürük benzeri konvulsif solunum eşlik eder. Artan kalp atış hızı ve daha yavaş nefes alma gibi fiziksel reaksiyonların yanı sıra ruh halini olabildiğince çabuk dengelemek için duygusal gözyaşları gönderilir.

Mutluluk Gözyaşlarının Kategorileri

Mutluluktan Neden Ağlarız, Bunun Bize Ne Faydası Var?

Birçok insan hayatlarında o kadar ezici bir şekilde olumlu durumlarla karşılaşır ki gözyaşlarının düşmesini engelleyemezler. 19 farklı ülkeden 3.500’den fazla yetişkinle yapılan bir ankette ankete katılanların yüzde 68’inin ayda en az bir kez olumlu bir deneyimden dolayı gözyaşı döktüğü bildirilmiştir. Olumlu deneyimler nedeniyle ağlamak ne kadar yaygın olsa da, sevinç gözyaşlarıyla ilgili bilimsel araştırmalar çok azdır. 2020 yılında yapılan bir çalışma sevinç gözyaşlarını sistematik olarak araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, araştırmacılar etkileyici derecede büyük bir uluslararası veri tabanı kullanmışlardır. Toplamda, 40 farklı ülkeden 13.124 yetişkin bireyden veri toplanarak kültürel açıdan farklı bir görünüm sağlanmıştır. Katılımcılara onları sevinçten ağlatan şeyin ne olduğu sorulmuş ve onlar 1.500’den fazla farklı olay anlatmışlardır. Genel olarak, bu raporların analizi, dört farklı pozitif gözyaşı türünün (başarı, sevgi, güzellik ve eğlence) var olduğunu ortaya koymuştur.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Yıllardan Bu Yana Yaşam Süreleri
Genel olarak yaşam süresiyle ilgili sorunu açıklamak için ön...
İnsanlar Neden Değişiklikten Nefret Ederler?
“Alışkanlık anahtarı kaybolmuş bir kelepçedir.” Amos Parrish...
Online Check-in Avantajları Nelerdir?
Online check-in avantajları çok sayıda olabilmektedir ancak ...
Mükemmel Bir Balayı Yaşamak
Bir balayında bir çift için yaz ayları mükemmel bir zamandır...
Sanat Fotoğrafları
Sanat Duvar Kağıtları bölümünde ünlü tablolar, farklı fotoğr...
Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme
GDO'lu gıdaların hayatımızda sağlık açısından önemli farklıl...
Vücutta Su Tutulmasını Azaltmanın Basit Yolları
İnsan vücudunun yaklaşık % 60’ı sudan oluşur. Su, vücudun dü...
Paloma Pasha Resort
İzmir’in şirin sayfiye yerlerinden olan Özdere’de şehir merk...
Evlenecek Çiftlerde Para Yönetimi
Evet, yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün sezonu da yava...
Aile İlişkilerini Güçlendirmenin Yolları
Aile, hayatımızın temel direğidir ve güçlü aile ilişkileri, ...
Terapötik Önemi Olan Monoterpenler ve Seskiterpenler
Monoterpenler, meyveler, sebzeler ve otlar dahil olmak üzere...
Elleri Gençleştirme Yolları
Genç kalmak herkesin hayalidir. Özellikle bayanlar için elle...
İş Hayatında Pozitif Olmak ve Zaman Yönetimi
Küreselleşme nedeniyle iş hayatındaki çetin rekabet gün geçt...
Yağ Tüketimi ve Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları
Gıda ve sağlık sektöründe yağlar hayati öneme sahiptir çünkü...
Uyanıklık Döngüsünü Düzenlemedeki Rolü
EEG’nin Hans Berger tarafından icat edilmesi, uyku bilimi ta...