Viroloji Nedir? Virüs Sınıflandırması

Sponsorlu Bağlantılar

Viroloji nedir? Virüsleirn sınıflandırılması konularında sizlere hazırladığımız bilgilerle viroloji hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabileceğiniz makalemizde en doğru bilgileri elde etmek üzere gerekli kaynaklardan yardım alınarak makalemiz sizler için ayrıntılı olarak hazırlanmıştır.

Viroloji, virüslerin ve çeşitli virüs benzeri parçacıkların yanı sıra, özellikleri, sınıflandırılması ve ilgili konakçılarıyla olan ilişkileriyle ilgilenen bir mikrobiyoloji dalıdır. Mikrobiyolojideki diğer organizmalarla karşılaştırıldığında, virüsler onları farklı kılan farklı özelliklerle (çoğalma, yapı vb.) çok benzersizdirler.

Virüslerin tıbbi ve veterinerlik açısından önemi göz önüne alındığında, viroloji giderek mikrobiyolojinin en önemli alt disiplinlerinden biri haline gelmiştir. Ve araştırmacıların sadece neden oldukları hastalıklar için tedaviler ve yöntemler keşfetmelerine değil, aynı zamanda bunları farmasötik amaçlar için kullanmalarına fırsat tanımaktadır.

Bir virüsün genel özelliklerinden bazıları şunlardır:

• Sadece canlı hücrelerde (sentez ve montaj yoluyla) çoğalabilir
• Bazı durumlarda DNA/RNA veya her ikisini birden içerir
• Eşeyli veya eşeysiz üreme biçimlerine sahip değildir
• Hücre değiller – Normal hücre organelleri ve sitoplazması olmayan hücresiz parçacıklardır.
• Diğer tek hücreli organizmalara kıyasla çok küçüktür,
Diğer gerçek tek hücreli organizmaların aksine, virüsler “canlı” hücreler olarak kabul edilmedikleri için çoğu kitapta “parçacık” olarak anılır.

Virüs Sınıflandırması

Viroloji Nedir? 70’lerde Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi (ICTV) tarafından önerilen bir sisteme göre, virüs sınıflandırması (adlandırma) şu şekildedir;

• Filum: Viricota
• Sınıf: Viricetes
• Sipariş: Virales
• Aile: Viridae
• Alt aile: Virinae
• Cins: Virüs
• Alt cins: Virüs

Bu sınıflandırma sisteminin yanı sıra viroloji, virüsleri aşağıdaki özelliklere göre de sınıflandırır:

Nükleik Asitin Doğası

Çoğunlukla, canlı organizmaların hücre içeren DNA kendi içinde çekirdeğin genetik malzeme taşır. Ancak virüsler için, belirli proteinleri kodlamaktan sorumlu genlerle birlikte DNA veya RNA taşırlar. Çeşitli virüs türleri arasındaki DNA ve RNAda farklıdır ve bu da belirli virüslerin tanımlanmasına izin verir. Poxvirüsler ve Herpes virüsleri zarflı, çift sarmallı bir DNA içerirken, Adenovirüslerin ve Polyomavirüslerin çift sarmallı DNA’sının zarfı yoktur, Parvovirüsler zarfsız, tek sarmallı DNA içerir.

Bu farklılıklar RNA virüslerinde de görülmektedir. Örneğin, Retrovirüsler ve Togavirüsler gibi virüsler zarflı RNA içerirken Piomavirüsler bu dış zarftan yoksundur. Ayrıca, Reovirüsler gibi virüslerin RNA’sı bir çift kapsid içinde bulunur. Proteinlerin sentezini yönlendirmek için viral RNA, önce RNA’yı DNA’ya kopyalayan enzimleri kodlar. Yeni DNA molekülü daha sonra viral proteinlerin sentezinden doğrudan sorumludur.
Genetik materyalin diğer yapılarından bazıları aşağıdaki formları alabilir:

• Doğrusal – Ör. çiçek hastalığı ve kuduz virüsleri
• Dairesel – Örn. Papillomavirüsler
• Bölümlenmemiş – Örn. Parainfluenza virüsleri
• Segmentli – Örn. Grip virüsleri

Protein Kabuğunun Simetrisi

Farklı virüs türleri de farklı şekil/morfolojiye sahiptir. Şu anda, farklı virüs türlerini sınıflandırmak için kullanılan virüs kabuğunun çeşitli şekilleri tanımlanmıştır ve şunları içerir:

Sarmal simetri

Bu morfolojiye sahip virüsler, sarmal bir şekil oluşturan nükleik asit etrafında istiflenmiş bir kapsomer tabakası içerir. Protein alt birimlerinin birleşimi, doğası gereği esnek veya sert olan uzun bir sarmal yapı oluşturur. Bu virüslere örnek olarak Sendal virüsü ve tütün mozaik virüsü dahildir.

Icosahedral simetri

Tipik olarak, bu morfoloji altında sınıflandırılan virüsler, yaklaşık 20 eşkenar üçgen yüz/kenar ve ayrıca 12 köşe/köşeden oluşan çokyüzlü bir yapıya sahiptir. Burada zıt köşelerden geçen çizgiler kabuğun genel görünümünü tanımlar. Örneğin, zıt üçgenlerin yüzlerinin merkezlerinden geçenler, üç katlı dönme simetri eksenleri ile sonuçlanır. O halde burada, ikosahedra simetrisi, beş kattan iki kat dönel simetriye kadar değişebilir. Adenovirüs, rinovirüs ve poliovirüs, bu kategoriye giren virüslere iyi örneklerdir.

Prolate

Viroloji Nedir?Bu, uzamış bir icosahedra türüdür ve sonuç olarak, uzamanın bir eksen boyunca olması koşuluyla, şekil olarak daha silindirik görünebilirler. Bu morfoloji, bakteriyofajlar ( bakterileri enfekte eden ve çoğaltan virüs) olarak bilinen virüslerin çoğuyla ilişkilendirilmiştir . İyi bakteriyofaj örnekleri arasında M13 bakteriyofaj ve Escherichia Virus T4 bulunur.

Karmaşık

Karmaşık yapı, sarmal ve ikosahedral simetrinin bir birleşimidir. Bu nedenle, kompleks olarak adlandırılan kapsidli virüsler tam olarak sarmal veya ikosahedral olarak sınıflandırılamaz. Bazı durumlarda, bu virüsler, karmaşık bir hücre duvarı gibi ek yapılar içerebilir. Bu, virüsün herhangi bir ekstra özelliğe göre kolayca tanımlanmasını sağlar. Sarmal kuyruk gibi ekstra yapıları kullanarak virüs, DNA’larını yerleştirmeden önce bir hücreye (örneğin bakteri) yapışabilir. İnsanlarda çiçek hastalığına neden olan Poxvirus, karmaşık kabuklu bir virüs örneğidir.

Zarf

Diğer kabuklarla karşılaştırıldığında, virüslerin zarf olarak adlandırılan kabuğu, lipid çift katmanlı bir zar ile kaplıdır. Çoğu durumda, bu kaplama, virüs konak hücreden çıkarken oluşur. Lipid çift katmanlı zarfa sahip virüslerden bazıları HIV ve Influenza virüsünü içerir.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

YDS Sınav Sonuçları Sorgulama Öğrenme 17 Nisan 2013
YDS sonuçları açıklandı. 7 nisan 2013 tarihinde yapılan YDS ...
2013 DGS Tercihleri Başladı - Tercih Kılavuzu
DGS sınavı 2 yıllık meslek yüksek okulu okuyan öğrencilere 4...
Açık Uçlu Soru Örnekleri Erişime Açıldı
ÖSYM, 2017 Lisans Yerleştirme Sınavlarında üniversite adayla...
Veli Bilgilendirme Sistemi Mesaj ve SMS 8383
Geçtiğimiz senelerde yürürlüğe giren ve öğrencilere ter dökt...
AÖF Bahar Dönemi Kayıt ve Sınav Tarihleri
AÖF 2013-2014 yılına ait Bahar dönemi kayıtları yarın başlıy...
ÖSYM Çağrı Merkezi Telefon Numarası
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM'ye ulaşmak istediğ...
Aöf Vize Sonuçları 2013 Açıklandı
AÖF vize sınav sonuçları açıklandı. 5-6 ocak 2013 tarihlerin...
Lisans Yerleştirme Sınavı LYS Ne Zaman?
Lisans Yerleştirme Sınavı LYS'ye günler kaldı. 15-16 haziran...
Vize Sınavı Nedir? Final Sınavı Nedir?
Üniversiteye yeni başlayan yada yeni başlayacakların karşıla...
Yeni Ehliyet Sınav Sistemi 2013
2013 yılında değişikliği uğrayanlar arasında ehliyet sınav s...
2013 Açıköğretim Sınav Tarihleri Açıklandı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 2. ara sınavlı bö...
Ygs ve Lys Sınavları Başvuru Kılavuzu
Önemli sınavların başında gelen YGS ve LYS sınavlarıyla ilgi...
AÖF Final Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavları bitti. ...
Açıköğretim ve Normal Üniversite Arasındaki Fark
Açıköğretim ve normal üniversite okuyanlar yada bu konuda se...
Çokgenler Hakkında Bilgiler
Matematik bilim dalının geometri dersi alanına giren farklı ...