Viroloji Nedir? Virüs Sınıflandırması

Sponsorlu Bağlantılar

Viroloji nedir? Virüsleirn sınıflandırılması konularında sizlere hazırladığımız bilgilerle viroloji hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabileceğiniz makalemizde en doğru bilgileri elde etmek üzere gerekli kaynaklardan yardım alınarak makalemiz sizler için ayrıntılı olarak hazırlanmıştır.

Viroloji, virüslerin ve çeşitli virüs benzeri parçacıkların yanı sıra, özellikleri, sınıflandırılması ve ilgili konakçılarıyla olan ilişkileriyle ilgilenen bir mikrobiyoloji dalıdır. Mikrobiyolojideki diğer organizmalarla karşılaştırıldığında, virüsler onları farklı kılan farklı özelliklerle (çoğalma, yapı vb.) çok benzersizdirler.

Virüslerin tıbbi ve veterinerlik açısından önemi göz önüne alındığında, viroloji giderek mikrobiyolojinin en önemli alt disiplinlerinden biri haline gelmiştir. Ve araştırmacıların sadece neden oldukları hastalıklar için tedaviler ve yöntemler keşfetmelerine değil, aynı zamanda bunları farmasötik amaçlar için kullanmalarına fırsat tanımaktadır.

Bir virüsün genel özelliklerinden bazıları şunlardır:

• Sadece canlı hücrelerde (sentez ve montaj yoluyla) çoğalabilir
• Bazı durumlarda DNA/RNA veya her ikisini birden içerir
• Eşeyli veya eşeysiz üreme biçimlerine sahip değildir
• Hücre değiller – Normal hücre organelleri ve sitoplazması olmayan hücresiz parçacıklardır.
• Diğer tek hücreli organizmalara kıyasla çok küçüktür,
Diğer gerçek tek hücreli organizmaların aksine, virüsler “canlı” hücreler olarak kabul edilmedikleri için çoğu kitapta “parçacık” olarak anılır.

Virüs Sınıflandırması

Viroloji Nedir? 70’lerde Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi (ICTV) tarafından önerilen bir sisteme göre, virüs sınıflandırması (adlandırma) şu şekildedir;

• Filum: Viricota
• Sınıf: Viricetes
• Sipariş: Virales
• Aile: Viridae
• Alt aile: Virinae
• Cins: Virüs
• Alt cins: Virüs

Bu sınıflandırma sisteminin yanı sıra viroloji, virüsleri aşağıdaki özelliklere göre de sınıflandırır:

Nükleik Asitin Doğası

Çoğunlukla, canlı organizmaların hücre içeren DNA kendi içinde çekirdeğin genetik malzeme taşır. Ancak virüsler için, belirli proteinleri kodlamaktan sorumlu genlerle birlikte DNA veya RNA taşırlar. Çeşitli virüs türleri arasındaki DNA ve RNAda farklıdır ve bu da belirli virüslerin tanımlanmasına izin verir. Poxvirüsler ve Herpes virüsleri zarflı, çift sarmallı bir DNA içerirken, Adenovirüslerin ve Polyomavirüslerin çift sarmallı DNA’sının zarfı yoktur, Parvovirüsler zarfsız, tek sarmallı DNA içerir.

Bu farklılıklar RNA virüslerinde de görülmektedir. Örneğin, Retrovirüsler ve Togavirüsler gibi virüsler zarflı RNA içerirken Piomavirüsler bu dış zarftan yoksundur. Ayrıca, Reovirüsler gibi virüslerin RNA’sı bir çift kapsid içinde bulunur. Proteinlerin sentezini yönlendirmek için viral RNA, önce RNA’yı DNA’ya kopyalayan enzimleri kodlar. Yeni DNA molekülü daha sonra viral proteinlerin sentezinden doğrudan sorumludur.
Genetik materyalin diğer yapılarından bazıları aşağıdaki formları alabilir:

• Doğrusal – Ör. çiçek hastalığı ve kuduz virüsleri
• Dairesel – Örn. Papillomavirüsler
• Bölümlenmemiş – Örn. Parainfluenza virüsleri
• Segmentli – Örn. Grip virüsleri

Protein Kabuğunun Simetrisi

Farklı virüs türleri de farklı şekil/morfolojiye sahiptir. Şu anda, farklı virüs türlerini sınıflandırmak için kullanılan virüs kabuğunun çeşitli şekilleri tanımlanmıştır ve şunları içerir:

Sarmal simetri

Bu morfolojiye sahip virüsler, sarmal bir şekil oluşturan nükleik asit etrafında istiflenmiş bir kapsomer tabakası içerir. Protein alt birimlerinin birleşimi, doğası gereği esnek veya sert olan uzun bir sarmal yapı oluşturur. Bu virüslere örnek olarak Sendal virüsü ve tütün mozaik virüsü dahildir.

Icosahedral simetri

Tipik olarak, bu morfoloji altında sınıflandırılan virüsler, yaklaşık 20 eşkenar üçgen yüz/kenar ve ayrıca 12 köşe/köşeden oluşan çokyüzlü bir yapıya sahiptir. Burada zıt köşelerden geçen çizgiler kabuğun genel görünümünü tanımlar. Örneğin, zıt üçgenlerin yüzlerinin merkezlerinden geçenler, üç katlı dönme simetri eksenleri ile sonuçlanır. O halde burada, ikosahedra simetrisi, beş kattan iki kat dönel simetriye kadar değişebilir. Adenovirüs, rinovirüs ve poliovirüs, bu kategoriye giren virüslere iyi örneklerdir.

Prolate

Viroloji Nedir?Bu, uzamış bir icosahedra türüdür ve sonuç olarak, uzamanın bir eksen boyunca olması koşuluyla, şekil olarak daha silindirik görünebilirler. Bu morfoloji, bakteriyofajlar ( bakterileri enfekte eden ve çoğaltan virüs) olarak bilinen virüslerin çoğuyla ilişkilendirilmiştir . İyi bakteriyofaj örnekleri arasında M13 bakteriyofaj ve Escherichia Virus T4 bulunur.

Karmaşık

Karmaşık yapı, sarmal ve ikosahedral simetrinin bir birleşimidir. Bu nedenle, kompleks olarak adlandırılan kapsidli virüsler tam olarak sarmal veya ikosahedral olarak sınıflandırılamaz. Bazı durumlarda, bu virüsler, karmaşık bir hücre duvarı gibi ek yapılar içerebilir. Bu, virüsün herhangi bir ekstra özelliğe göre kolayca tanımlanmasını sağlar. Sarmal kuyruk gibi ekstra yapıları kullanarak virüs, DNA’larını yerleştirmeden önce bir hücreye (örneğin bakteri) yapışabilir. İnsanlarda çiçek hastalığına neden olan Poxvirus, karmaşık kabuklu bir virüs örneğidir.

Zarf

Diğer kabuklarla karşılaştırıldığında, virüslerin zarf olarak adlandırılan kabuğu, lipid çift katmanlı bir zar ile kaplıdır. Çoğu durumda, bu kaplama, virüs konak hücreden çıkarken oluşur. Lipid çift katmanlı zarfa sahip virüslerden bazıları HIV ve Influenza virüsünü içerir.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Açıköğretim Fakültesi AÖF Nasıl Mezun Olurum?
AÖF okuyan öğrencilerin mezun olma konusunda kafa karışıklığ...
SBS Kalkıyor mu? 2013 Yeni Sınav Sistemi
Liseye giriş için etkili olan SBS sınavı kaldırılıyor. SBS s...
Okullarda Serbest Kıyafet Uygulaması Başladı mı?
Okullarda kıyafet serbestliğini getiren yönetmeliğin kabul e...
Devamsızlık 10 gün Geçme Notu 50
MEB tarafından alınan kararla OrtaÖğretim öğrencilerine adet...
AÖF Tek Ders Sınavı Yapılacak mı? 2013
AÖF öğrencilerine müjdeli haber. Bu yıl tek ders sınavının o...
Açıköğretim ve Normal Üniversite Arasındaki Fark
Açıköğretim ve normal üniversite okuyanlar yada bu konuda se...
Okul Servisleri Fiyatları Zamlandı
Okulların açılmasına günler kala öğrenci servislerine zam ge...
Öğrenim Kredi Borcu Erteleme
Üniversite öğrenimi görürken birçok öğrenci KYK'dan öğrenim ...
2013 2. Dönem Ne Zaman Başlıyor
İlk ve Orta dereceli okulların 1. dönemin bitmesiyle öğrenci...
AÖF Bahar Dönemi Kayıt ve Sınav Tarihleri
AÖF 2013-2014 yılına ait Bahar dönemi kayıtları yarın başlıy...
LYS Üniversite Taban Puanları ve Seçimi
LYS Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adayları LYS ...
KPSS Nedir? KPSS Hakkında Herşey 2014
KPSS Nedir? Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KP...
Üniversite Kayıtları İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar
Üniversite yerleştirme sonuçlarından sonra stresi üzerinden ...
1 Eylül YDS Sınavı Sonuçları
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı sonuçları açıklandı...
SBS Kalktı mı? Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak?
Uzun süredir konuşulan SBS kalktı. Sürekli değişen sınav sis...