Kalp Ölümünden Sonra Bağış

Sponsorlu Bağlantılar

Bir DCD akciğer nakli için öneri alındığında, cerrah ve göğüs hastalıkları uzmanı standart bir öneri olarak işleme alır. Daha spesifik olarak, kan gazları, X-Ray, CT taraması, ventilasyon zaman çizelgesi ve bronkoskopi bulguları analiz edilmelidir. Donör ölümünün doğası da boğulma veya asılı kalma gibi olaylar açısından çok yakından incelenmelidir. Standart bir beyin ölümünden sonra bağış (DBD) önerisine kıyasla bir DCD akciğer nakli değerlendirmenin anahtarı, hedef PaO2’nin bir kural olarak 350 mmHg olmasıdır. Bazı klinik uygulamalarda, p ve f oranı yeterli olmadıkça bir DCD akciğer inceleme girişiminde bulunulmaz. Özellikle DCD hacminin çok yüksek olmadığı merkezlerde 350 mmHg kullanmak iyi bir başlangıç noktasıdır. Tüm DCD akciğerlerini Ex-Vivo Akciğer Perfüzyona (EVLP) yerleştiren ve farklı kılavuzlara sahip birkaç merkez vardır. Bir DBD nakli için, 300 mmHg veya daha düşük bir PaO2 ile bile akciğeri incelemeye çalışılır.

Kalp Ölümünden Sonra Bağış (DCD) Sadece Akciğer Tedarik Cerrahisi AdımlarıBu tutarsızlığın nedeni, standart bir DBD’de akciğeri alma, değerlendirme, kan gazlarını kontrol etme ve akciğerin nakil için uygun olup olmadığına ameliyathanede karar verme yeteneğine sahip olunmasıdır. Merkeze gitmeden önce akciğerin durumu belirlenmesi gerekir, çünkü akciğerin radyolojik olarak ve fizyolojik olarak kabul edilebilir olduğundan emin olunmalıdır. Sonuç olarak, DCD akciğerinde ameliyat öncesi değerlendirmede çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle toronto gibi tüm DCD akciğerlerinin EVLP’ye alındığı belli merkezler vardır ve dolayısıyla PaO2 oranının ne olduğu önemli değildir. Daha sonra EVLP’deyken bu akciğerleri değerlendirirler, ancak henüz tüm merkezler bu lükse sahip değildir. Alıcı merkezinde bir DCD Akciğer nakli tedariki başlatılmadan önce, bazı sorular bir kontrol listesi formatında sorulmalıdır ve bu sorular aşağıdaki gibidir:

• Yaşam desteği nerede geri çekiliyor?
• Yeterli merkezi damar erişimi var mı?
• Hasta ekstübe edilecek mi?
• Ventilatörün bağlantısını kesmek ve tüp şüpheli zor entübasyondan ayrılmak kabul edilebilir mi?
• NG / OG’yi emerken bırakacaklar mı?
• Para çekme-sertifikasyon sonrası kurum politikası nedir?
• Ekip ne zaman sakin döneme başlayabilir?
• Geri çekilmeden önce bronşlara izin verecekler mi?
• Ne kadar heparin veriliyor? En az 30.000 birim mi? (Değilse, ilk perfadex torbasına 50.000 ünite eklenmelidir)
• Heparin ne zaman uygulanmaktadır? (İdeal olarak yaşam desteğinin kesilmesinden en az 3-5 dakika önce olmalıdır)

• En az 2 geniş çaplı çalışan emiş mevcut mu ve yeterli miktarda yumuşak sulu çamur mevcut mu?
• Merkezde çalışan bir sternal testere ve göğüs serpme makinesi var mı?(Tercihen bir transplant yayıcı (biri sivri uçlu)

Akciğer tedarik ekibinde Yaşam desteğinin fiilen geri çekilmesi için 2 cerrah olması tercih edilir. Geri çekme, endotrakeal tüpün çıkarılmasıyla başlatılır, ancak bazı durumlarda, hava yolunu sağlamadaki potansiyel zorluk nedeniyle yoğun hava yolu ödemi olduğunda, bunun yerine anesteziyoloji ekibiyle görüşüldükten sonra ventilatörün bağlantısı kesilir. Yaşam sürdürme tedavisinin kesilmesi sırasında nazogastrik tüpün (NG) sürekli aspirasyonda tutulması önemlidir. Bu hareket mide içeriğinin aspirasyonunu önler ve yemek borusu yakınında diseksiyonu kolaylaştırır. Ekstübe edilmeden önce NG’nin önemini anestezi ekibine iletmek de önemlidir. Cerrahi ekip daha sonra temizlenir ve bitişik ameliyathanede veya steril koridorda hazırlanır.

Hasta, ameliyathaneye son saygılarını sunmak için geliyorsa, bir eli aile için dışarıda bırakılarak steril bir şekilde hazırlanır ve örtülür. Oskültasyon yapmak ve ölümü ilan etmek için stetoskop kullanımı için steril bir kılıf mevcuttur. Yıkama solüsyonu, ilk perfadex torbasına prostaglandin enjekte edilerek hazırlanır. Hatlar daha sonra steril alandan geçirilir, IV kutbuna asılır ve daha sonra erişilir. Alternatif olarak, yıkama torbaları, yeniden oluşturulduktan ve çivilentikten sonra masanın yan tarafındaki buz kutusunda tutulabilir.

Kalp Ölümünden Sonra Bağış (DCD) Sadece Akciğer Tedarik Cerrahisi AdımlarıYerel hastane protokolüne göre kişinin ölümü bildirildikten sonra yeniden entübe edilir. Median sternotomi yapılır, pens ve makasla pick up tekniği ile perikard açılır, ayrıca DCD tedariki sırasında bovie kullanılmadığı unutulmamalıdır. Tedarik ekibiyle daha önce görüşülen bir konumda, inferior vena cava (IVC) daha sonra karaciğer kısmi transeksiyonla havalandırılır. Bu noktada karaciğer ekibinin, diyaframın altından erişimleri yoksa inen torasik aortu göğüste klemplemeye çalışır. Torasik ekip, karın organlarını perfüze etmeye başlayabilmeleri için çapraz klempi yerleştirmeye yardımcı olabilirler. Bunu da sol plevrayı hızlı bir şekilde açarak, alt pulmoner bağları serbest bırakarak, akciğeri harekete geçirerek, ardından inen torasik aortu keskin bir şekilde döndürerek gerçekleştirebilirler.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Maden Suyunun Cilde Yararları Nelerdir?
Maden suyunun faydalarını bilmeyen hemen hemen yok gibi. Fak...
Doktor Olmanın Avantajları
Doktorluk mesleği tüm dünyadaki en kutsal mesleklerden birid...
Kanın Koyulaşması Nasıl Geçer?
Kan koyulaşması son yıllarda artan sağlık sorunları arasında...
Küçük Çocuklarda Ekran Kullanımı O Kadarda Zararlı Değil!
2015’ten bu yana, küçük çocuklardaki ekran kullanımı önemli ...
Gebelik Döneminde Enfeksiyonlar
Gebelikte bebeğinizin ve kendi sağlığınızı korumak için enfe...
Kansızlık Nasıl Belli Olur? Kansızlığa Ne İyi Gelir?
Uzmanlar son yıllarda kansızlık sorunuyla karşı karşıya kala...
Yüzdeki Sivilceler Hangi Hastalığın Habercisi
Özellikle ergenlik döneminde yüzdeki çıkan sivilceler oldukç...
Dünyadaki En Büyük Salgınlar
Yaşadığımız yüzyıl itibari ile ulaşım oldukça kolay bir hal ...
Sincan İdeal Diş Tedavisi
Ağız ve diş sağlığımız tükettiğimiz besinlerle doğru orantıl...
Çatlamış Dudaklar Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Bayanların en çok önem verdiği ve yüz bölgesinde en can alıc...
Karın Ağrısı Neden Olur? Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
Karın ağrısı dayanılması en zor sağlık problemlerinden birid...
Sarımsak Yutmak Faydaları
Sarımsak yutmanın yararları ve sarımsağın nelere iyi geldiği...
Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Prolaktinoma, hipofiz bezinin kanserli olmayan bir tümörüdür...
Ayak Ağrıları Neden Olur? Nasıl Geçer?
Vücudumuzun en önemli parçası olan ayakların iyi şekilde kor...
Neurofeedback (Nöro) Terapinin Kullanım Alanları ve Sağlık Açısından Faydaları
Neurofeecback(Nörofeedback) insanların beyin aktivitelerinin...
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -