Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

Sponsorlu Bağlantılar

Alışveriş merkezi, arkadaşlar, aile ve iş arkadaşlarıyla alışveriş yapmak ve diğer tüm aktiviteleri yapmak için bir yaşam tarzı merkezidir. Yakın tarihte, süpermarket, sinemalar ve genellikle yemek ve eğlence seçenekleriyle lüks mağazalar dahil olmak üzere devasa bir yapı haline geldi. Milyonlarca metrekareye yayılan devasa yapılar, birçok ülkede alışveriş merkezi kültürünün ayırt edici özelliği haline geldi. Dev alışveriş merkezleri, müşterilerin evlerindeki gerçeklerden uzak bir dünyada kaybolmalarına olanak tanır. Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinin çoğu Asya’da yer almaktadır. Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri aşağıda sıralanmıştır.

İran Alışveriş Merkezi

2020 itibariyle dünyanın en büyük alışveriş merkezi, İran Alışveriş Merkezi’dir. Kuzeybatı Tahran’da bulunan bu devasa yapı, yaklaşık 21 milyon kiralanabilir metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Perakende satış mağazaları, kültürel tesisler, dinlenme alanları, bir otel ve bazı park yerleri dahil olmak üzere ticari alanları içeren ticari, kültürel ve sosyal bir merkezdir. Alışveriş merkezinin çatısı, insanların yürüyüş ve bisiklet gibi aktiviteleri yapabileceği bir spor kompleksi olarak hizmet veriyor. Ayrıca bir tenis kortu, yüzme havuzu ve hatta bir buz pateni pisti yer alır. Bu alışveriş merkezinin yapım aşamasında olan yerleri olduğu için önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor.

Güney Çin Alışveriş Merkezi Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

Güney Çin Alışveriş Merkezi, 7,1 milyon kiralanabilir metrekarelik bir alanı kaplar ve 2005 yılında açılmıştır. Asıl amaç günlük 100.000 ziyaretçi çekmekti ancak mekan uzun yıllar boş kaldı. Yakın zamana kadar, tadilat ve modernizasyondan sonra, alışveriş merkezinde orta sınıfa hitap eden restoranlar da dahil olmak üzere kiracılarda sürekli bir artış görüldü. Alışveriş merkezi, dünyanın önde gelen şehirlerini andıracak şekilde tasarlanmış bölgeler içeriyor. Bu bölgeler, Paris’teki gibi bir Zafer Takı modeli ve Venedik’teki gibi gondollu bir model içerir.

Mall of İstanbul AVM

7 milyon metrekarelik kiralanabilir alanı kapsıyor. Alışılmış alışveriş seçeneklerinin yanı sıra, alışveriş merkezinin içinde dev bir tema parkı yer almaktadır. Türkiye’de türünün ilk örneğidir. Dünyanın önde gelen markalarından bazılarına ev sahipliği yapıyor ve 300’den fazla mağazası var. Birkaç performans merkezi, bir gurme merkezi ve kapsamlı bir alışveriş merkezi vardır. Aynı zamanda 12 salon ve 3.050 oturma kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük sinema merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

M Tianjin

Çin’de bulunan bir diğer devasa alışveriş merkezi ise SM City Tianjin’dir. Altı milyon kiralanabilir metrekarenin biraz üzerinde bir alana yayılıyor. Muazzam kompleks boyunca yayılmış 2.500’den fazla mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Her biri beş geleneksel Çin unsurunun (Toprak, Ateş, Su, Metal ve Ahşap) adını taşıyan beş farklı binadan oluşur. Hareketli Tianjin Havalimanı Ekonomik Bölgesi’nde 2016 yılında kapılarını açmıştır.

Golden Resource Alışveriş Merkezi

Golden Resource Alışveriş Merkezi, toplam 6 milyon metrekarelik kiralanabilir alana sahiptir ve 1.000’den fazla tezgah barındırmaktadır. Golden Resource Alışveriş Merkezi, diğer alışveriş merkezlerinden farklı olarak apartmanlar ve ofislerle çevrili altı katlı bir bina şeklinde konumlanmıştır. Bu alışveriş merkezinde toplam 230 tane yürüyen merdiven yer almaktadır.

CentralPlaza WestGate

Tayland’ın en büyük alışveriş merkezi, Tayland’ın Nonthaburi Eyaletinde, başkenti Bangkok’un bir banliyösünde bulunan CentralPlaza WestGate’dir. Birden fazla kattan oluşan 5,9 milyon metrekareden fazla brüt taban alanına sahiptir. Güney Doğu Asya’nın “Süper Bölgesel Alışveriş Merkezi” olarak kabul edilir ve Tayland’ı gelişen bir bölgesel alışveriş merkezine dönüştürme çabasının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Bu alışveriş merkezinde 500’den fazla yerli ve uluslararası marka yer alır, ayrıca 200’den fazla restoran bulunmaktadır.

Yazıyı Sosyal Ağda Paylaş

Arz ve Talep Nedir? Arasındaki Farklar
Arz ve talep temel ekonomik kavramlar olmasının yanı sıra se...
Altın Yükselecek mi? Düşecek mi?
Altın fiyaatlarının yükselecek mi yoksa düşecek mi? konusu m...
Enpara Nedir? Enpara Bilgileri
En para son dönemde oldukça fazla talep gören masrafsız bank...
Hurda Araba Teşvik Fiyatı
Eski araçları yoldan kaldırmak ve trafikleri azda olsa rahat...
Doktorluk Mesleğinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Doktorlar ilkeleri ve tıp biliminin tekniklerini kullanarak ...
Çocuklara İnternet ve Şans Oyunu için Önlem
Maliye bakanı Naci Ağbal'ın 18 yaşından küçükler için intern...
Gelir Testi G0, G1, G2, ve G3 Nedir? Genel Sağlık Sigortası
Genel Sağlık Sigortasıyla ilgili tüm bilinmeyenleri ele alac...
Altın Fiyatları Ne Olacak Yorumu
Altın fiyatları ne olacağıyla ilgili yorumlar gelmeye devam ...
2014 Yılında Altın Fiyatları Ne Olacak?
Altın için 2014 yılı netleşmeye başladı. Ekonomik tahminler ...
Bayramdan Önce Emekli Maaşları Verilecek mi?
Kurban bayramı yaklaşıyor. 15 ekim 2013 tarihinde başlayacak...
Kamu Sektörü ve Özel Sektör Arasındaki Farklar Nelerdir?
Kamu sektörü ve özel sektör arasında belli başlı farklar bul...
Faiz Haram mı?
Faiz Haram mı? Genellikle parasına faiz karıştırmak istem...
Fiat Uno Alınır mı?
Fiat Uno Türklerin bir dönem en çok kullandığı araçlardan bi...
Dış Ticaret Nedir?
Dış ya da uluslararası ticaret biri hakkında konuşurken tica...
Borsada Nasıl Kazanılır?
Altın, faiz ve Dolar ile Euro'nun yerini artık yavaş yavaş b...